"Na základě dosavadního šetření, svědeckých výpovědí na místě zasahujících policistů, vyjádření Tauchenové, výsledků pitvy Tauchena a výsledků znaleckého zkoumání byla jednoznačně vyloučena účast třetí osoby na smrti Pavla Tauchena. Uprchlý vězeň spáchal sebevraždu," sdělila Lídlová.

Tauchenová o sebevraždě manžela mluvila už při prvním výslechu v nemocnici. „Jeli jsme autem a na silnici stála dodávka. Viděli jsme policisty s pistolemi. Manžel se chtěl dodávce vyhnout, strhl řízení, ale narazil do její přední části. Skončili jsme ve stromě. Manžel pak řekl, že je to v pr… Vzal si pistoli a střelil se do hlavy. Zbraň mu pak vypadla z ruky, já jsem ji vzala a chtěla jsem udělat totéž. Jenže to cvaklo a nic. Tak jsem vyběhla z auta,“ vypovídala žena do protokolu.

Jasné ale zatím stále není, kým byla při zatýkání postřelena Tauchenova manželka Dagmar, která den předtím muže osvobodila po přepadení vězeňské eskorty v plzeňské nemocnici. Sama to není schopna upřesnit, ale podle zdrojů Práva ji zasáhla střela od policejního psovoda, který ji pronásledoval.

Za jakých okolností ke střelbě došlo, popisuje Tauchenová jinak než zakročující policista. Ten vypověděl, že se žena na něho vrhla a údajně vykřikla něco v tom smyslu, že tady oba zemřou. Tauchenová ale tvrdí, že byla střelena při útěku zezadu.

Video

Při zásahu policie zemřel uprchlý vězeň Tauchen, manželka bojuje o život

„Utíkala jsem a vedle mě běžel nějaký vlčák. Nekousl mě, ale pořád běžel se mnou. Neotáčela jsme se, ani když jsem slyšela výstřel. Téměř vzápětí mi ztěžkla ruka. Někdo mě dohnal a povalil na zem. Pak se na mě sesypali asi čtyři chlapi. Jeden mi klečel na krku. Slyšela jsem, jak říkají, že hrozně krvácím, a pak volali sanitku,“ popsala zákrok Tauchenová.

"Čekáme na vyhotovení znaleckých posudků a podle výsledků těchto posudků budou stanoveny další postupy šetření. Předpokládáme, že do konce prosince 2009 bude šetření ukončeno," řekla k tomu Lídlová.