Na zprávy o tom, že UNICEF s odkazem na knihu Cathrin Schauerové z organizace KARO vyzývá k řešení údajně velmi rozšířené dětské prostituce, reagovali představitelé Chebu i Aše podobně: Pokud v pohraničí dětská prostituce skutečně existuje, tak rozhodně nedosahuje rozměrů, které opakovaně líčí KARO.

"Jsem přesvědčen o tom, že prostituce dětí v našem regionu v jednotlivých případech existuje. Zdaleka nemá ale rozměry, v jakých se je pokouší prezentovat Cathrin Schauerová z organizace KARO," prohlásil ašský starosta Dalibor Blažek (ODS). "Věřím informacím Policie České republiky, která už dříve a několikrát tvrzení KARO odmítla."

Autorka se prý chce jen zviditelnit

Podle Blažka stojí za těmito informacemi zištné důvody. "Paní Schauerová vydala knihu o údajné dětské prostituci a potřebuje ji účinným způsobem propagovat a sebe zviditelnit. Je mi líto, že k propagaci se nechal zneužít Dětský fond OSN UNICEF, který považuji za seriózní organizaci. Je mi líto, že tento projet KARO podpořila manželka německého prezidenta," podotkl Blažek.

Podle něj by se UNICEF měl zabývat spíše osudy dětí německých sexturistů v českých dětských domovech.

Okradený reportér ARD

Organizace KARO působila několik let v Chebu. Předloni ale po neshodách s radnicí svou činnost ukončila. Za neshodami stály do značné míry i informace poskytované médiím, podle nichž je Cheb a okolí rájem dětské prostituce. Policie ale podobné poznatky neměla a od KARO neobdržela žádné podněty.

Když se dětskou prostituci pokusil na místě prokázat reportér televize ARD, byl pod záminkou sexu s mladou dívkou nalákán do bytu a okraden. Vyšetřování policie a následný soud, který před několika týdny skončil, poté rozhodl, že sex s dívkou byla podobně jako v mnoha podobných případech jen záminka pro krádež.

Mediální bublina nebo drsná realita

Další mediální bubliny se obávají v Chebu. "Velmi nás to poškozuje. Už se znovu ozývají lidé a novináři z celého světa. Takové informace logicky vyvolávají emoce a rozhořčení. Jsme ale přesvědčeni, že jde o přehnané zprávy. I podle odborníků na tuto problematiky výskyt dětské prostituce na Chebsku nijak nepřevyšuje případy, které jsou jinde, nejen u nás ale i v Evropě," uvedl chebský místostarosta Václav Jakl (ODS).

Chebská policie letos šetřila osm případů pohlavního zneužívání. "Většinou ale jde o zneužívání v rámci rodiny. To, že zde může existovat i dětská prostituce nelze vyloučit. Pokud ano, tak se ale jedná jen o ojedinělé případy," uvedla mluvčí chebské policie Martina Hrušková.