O smlouvu se zajímá žalobce a využít ji chce i Wolfova advokátka Klára Veselá Samková.

Součástí smlouvy je také závazek, že stát o uzavření smíru informuje finanční úřad, který stále řeší, kolik peněz má poslancova firma vrátit do státního rozpočtu.

Wolfova firma získala státní dotace na projekty zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje a využívání odpadu. Výsledná studie má ale podle policie mnohem nižší hodnotu. Wolf ale tvrdí, že studie o odpadu skončila patentem. V případě druhé studie podepsala firma s ministerstvem životního prostředí dohodu o narovnání. Wolf považuje svou kauzu za politickou. Poslanecká sněmovna ho minulý týden vydala k trestnímu stíhání.

Ministerstvo uzavřelo dohodu v lednu

Úředníci ministerstva vyjednali smlouvu o narovnání letos v lednu, kdy policie už čtyři měsíce vyšetřovala Wolfa kvůli podezření, že jeho firma UT 2002 dotaci od ministerstva zneužila. Dohoda zahlazuje vzájemné nároky.

"Smlouva neřeší jakékoliv finanční záležitosti mezi státem a mezi firmou UT 2002. To znamená, že se neobáváme, máme na to právní posudek, který přímo předcházel této smlouvě o narovnání," řekla ČT mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Veselá Samková ČT sdělila, že nikdo nikomu nic nedluží a obě strany uznávají, že takto dochází ke spravedlivému a řádnému narovnání.

Ministerstvo údajně tají smlouvu i právní posudek. Podle ministerstva je prý tajné i to, kdo z jeho úředníků se na její přípravě podílel. Exministr životního prostředí Martin Bursík uvedl, že o věci ví minimum.

Proč policie informaci o dohodě přešla?

Veselá Samková chce podle ČT využít při obhajobě Wolfa nejen dohodu, ale i fakt, že řízení u finančního úřadu samo o sobě nestačí k tomu, aby byl poslanec trestně stíhán.

"Pochopitelně očekávám, že policie minimálně vysvětlí, proč do svých úvah nezahrnula tyto skutečnosti, které jsou pro posouzení velmi významné," prohlásila. Vysvětlovat budou muset i lidé na ministerstvu životního prostředí, kteří jsou za podpis dohody zodpovědní.

Wolf vystoupil loni v červnu z ČSSD. Potom obvinil jejího předsedu Jiřího Paroubka, že se ho snažil při volbě prezidenta republiky počátkem loňského roku vydírat. Paroubek prý Wolfovi řekl, že když nepodpoří kandidáta Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek pokus o vydírání popřel.