Majitel auta žádá nyní po chlapci padesátitisícovou kompenzaci za škodu na autě, protože dopravní nehodu pravděpodobně zavinil. Verdikt padne u Okresního soudu v Blansku za týden, soudkyně Iva Krejčířová v pátek po závěrečných návrzích jednání odročila.

„Nehodu policie nikdy pořádně nevyšetřila. Mně vznikla škoda na autě. Nesměšujte dohromady můj spor a to, co po nehodě udělal Neisser. Otázky typu jestli je můj požadavek amorální tak odmítám,“ řekl majitel vozu a bývalý Neisserův zaměstnavatel Petr Šimon. Právě firemní Šimonovou Škodou Octavií řidič Pravce zranil.

Chlapcův obhájce Josef Čech u soudu tvrdil, že Neisser jel s vozem soukromě a proto by se měl za škodu na autě zodpovídat sám. „Je to krutě amorální požadavek. Pokud by snad soud rozhodl v náš neprospěch, určitě se odvoláme. Karel Pravec navíc nemá žádný majetek, je na škole,“ upozornil Čech.

Střet nejspíš zavinil Pravec

U soudu jako jeden ze svědků v pátek vystoupil i Neisser. „Najížděl jsem do křižovatky a asi na třicet metrů jsem před sebou uviděl chodce. Najel jsem si proto blíž ke středu silnice, ale on se znenadání rozběhl přes vozovku a došlo ke střetu. Nehodě nešlo zabránit,“ uvedl bez jakýchkoli emocí Neisser, který si odpykává dvanáctiletý trest. Neisserovu verzi o náhlém vběhnutí potvrdila u soudu i jeho tehdejší přítelkyně Šárka Suchánková, která seděla v osudný okamžik také v autě.

V Pravcův neprospěch hovoří i znalecké posudky, z kterých vyplývá, že hoch mohl být skutečně viníkem nehody. Sám Pravec měl v pátek dorazit k soudu, ale vzkázal, že si z nehody nic nepamatuje a jen by si znovu celé trauma připomínal.

Úsměvnou kuriozitou na jinak krutém případu je osud auta, které Pravce srazilo. Šimon ho nechal opravit a za 250 000 korun ho prodal do bazaru. Auto, které mělo najeto v okamžiku srážky 197 000 kilometrů, pak náhle „omládlo“ a na tachometru si ubralo 50 000 kilometrů.