Případ má na stole táborský soudce Zdeněk Kučera, jehož postup nyní budí otazníky. Kauza, ve které je vedle Berky stíhaný i někdejší rektor Vysoké školy Karla Engliše Vladislav Větrovec, který měl zařizovat pro majitele školy Jana Harangozza rychlotitul v Plzni, se totiž táhne už 6,5 roku.

Závěrečné řeči byly proneseny už v květnu, pak ale Kučera odložil vynesení rozsudku na neurčito. Právu to včera vysvětlil tím, že jeden z obžalovaných Daniel Thonat byl mezitím nepravomocně odsouzen jako člen kuplířské skupiny na Tachovsku. Proti rozsudku se odvolal a spolu s dvaceti dalšími spoluobžalovanými se hodlá dál soudit.

Čeká se na rozuzlení jiného procesu

Kučera prý nyní čeká na rozhodnutí tachovských soudců, aby mohl Thonatovi případně vyměřit souhrnný trest.

„My nebudeme rozhodovat. Já vyčkám, až bude pravomocný rozsudek a normálně nařídím jednání závěrečných řečí, protože se musí doplnit dokazování konstatováním tachovského rozsudku, pokud tam nebude rozhodnuto jinak,“ řekl Právu Kučera.

Podle mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Ireny Válové ale hrozí, že průtahy ohrozí celé trestní řízení.

„Existuje objektivní možnost, že celá práce žalobkyně může být zmařena právě z důvodu délky řízení,“ uvedla Válová s tím, že z 6,5letého řízení trvala práce státní zástupkyně jen rok a půl.
„Jestliže si pan Berka, Větrovec a další budou stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva na průtahy v řízení, tak mají velkou šanci to vyhrát. A ještě nakonec dostanou odškodnění,“ nastínila katastrofický scénář Válová.

Spis je podle jejích slov momentálně uložen v archivu táborského soudu a nikdo se jím nezabývá.

„Přece nebudu psát dva rozsudky“

Naposledy se o ukončení procesu pokusila státní zástupkyně Daniela Smetanová, která 21. září poslala Kučerovi podnět k vyloučení Thonata k samostatnému řízení. Podobné řešení využili soudci například u členů Berdychova gangu.

Kučera se však podnětem žalobkyně zabývat nehodlá, což mu trestní řád umožňuje. „O námitce jednat nebudu. Kdykoli může být rozhodnuto v Tachově. Já čas od času učiním dotaz, jak to v Tachově vypadá,“ popsal následující postup Kučera.

„Dokážete si představit psát dva rozsudky, dvě rozhodnutí v takhle obsáhlé věci?“ dodal na vysvětlenou.

„Soudce chce v souladu se zákonem počkat. Jenže sehnat dvacet prostitutek a pasáků dohromady je nadlidský výkon,“ podotkla k tomu Válová.