"Pokud policie potvrdí, že skutečně kradl, bude minimálně zbaven všech povinností. Jde o věc neslučitelnou s výkonem takto důležité státní funkce," okomentoval Hlavův incident šéf finanční a daňové sekce ministerstva financí Robert Szurman.  

Hlava, mající léta ve vedlejší vsi chalupu, patří mezi pravidelné víkendové zákazníky jívské samoobsluhy. "Obvykle kupuje jedno acido, čtvrtku chleba a sýr za 16,60 do kapsy. Rád snídá romadúr. Nejde o kleptomana, spíše šetřílka, což mu před lety vyneslo přezdívku Pětideko, protože v místní hospodě si dával pět deka salámu," charakterizoval spořivého ředitele majitel vesnické samoobsluhy Karel Andres.

"Romadúru to udělalo reklamu, tak jsme jich objednali o tři kartóny víc," dodal.

Nejde o žádného chudáka, stěžuje si okradený

Prodavačka přistihla Hlavu poprvé při krádeži letos v létě, kdy si cpal smradlavou pochoutku do kapsy. "Všichni tady víme, o koho jde. Myslela jsem si, že se spletl. Teprve, když sýr vyndal venku z kapsy, došlo mi, kolik uhodilo. Příště jsme byli na pozoru," popsala drobná žena neblahou zkušenost se skoro dvoumetrovým padesátníkem.

Repríza sýrové krádeže už proběhla mnohem dramatičtěji. Hlava, který odmítl ukázat kapsy, se přes dveře zatarasené prodavačkou dral ven. "Smál se, že se mu stejně nic nestane. Když jsme zavolali policii, zkrotl, a chtěl sýr zaplatit," popsal Andres nedávné drama s dovětkem, že řada podobných krádeží v obchodech náchodského okresu údajně Hlavovi prošla.

"Báli se ho zastavit. To víte šéf úřadu, před nímž se každý živnostník třese. Měl jsem obavy, že sem nakonec bude chodit jako do vlastní spíže. Nejde o žádného chudáka. Jezdí drahým bourákem a dovolené tráví v Thajsku, na což asi musí nějak ušetřit. Hladovec," rozezleně dodal majitel obchodu.

Za přestupek zaplatil 800 korun

"Věc jsme řešili jako přestupek. Pan Hlava v klidu zaplatil osm set korun pokuty. Profesi při těchto věcech nezjišťujeme a zaměstnavateli nehlásíme. O koho jde, jsme se dozvěděli náhodou po pár dnech," dodali zasahující policisté z Trutnova. "Lidi ze vsi mu to upřímně přejí. Myslím, že by mu to nemělo takto lehce projít," podotkl starosta Jívky Jiří Gangur (KSČM).