Událost se stala letos v polovině března. Podle obžaloby Vietnamec ubodal přistiženého zloděje, který se snažil z místa činu utéct. Obžalovaný ale tvrdí, že se jen bránil, protože ho zloděj ohrožoval.

Případ brutální vraždy v březnu otřásl vilovou čtvrtí nedaleko obchodního domu Makro v Ostravě-Hrabové. Vietnamský podnikatel, který si zde staví dům, oznámil policii, že se mu na pozemek vloupal neznámý zloděj. Zároveň zavolal i svému kamarádovi Ahn Tuan Tranovi, aby mu přišel pomoci.

„Když jsem tam dorazil, zloděj byl zavřený v autě na okraji pozemku. Snažili jsme se mu s majitelem domu zabránit ve vystoupení. Nakonec se mu ale podařilo z auta dostat ven a utíkal kolem plotu k brance,“ vypověděl obžalovaný Ahn Tuan Tran. Dodal, že zloděje pak dostihl u východu z pozemku. „Najednou se otočil a začal proti mně šermovat rukou. Cítil jsem se ohrožený, a tak jsem ho bodl nožem do nohy,“ dodal obžalovaný Vietnamec.

Smrtelná rána byla 20 centimetrů hluboké

Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové ale vše bylo jinak, útok loveckým nožem s čepelí dlouhou 29 centimetrů byl velmi brutální. Smrtelná rána, která byla vedena přes hýždě až do břicha, měla hloubku 20 centimetrů. Kromě toho mu způsobil i další čtyři hluboké bodné rány. „Nešlo o nutnou obranu. Útok byl veden velkou intenzitou v době, kdy se muž pokoušel o útěk. Obžalovaný ho přitom mohl zadržet i jiným způsobem,“ řekla žalobkyně.

Když na místo dorazila policie a záchranka, napadený už ležel na zemi v bezvědomí. O několik hodin později zemřel v nemocnici.

U soudu vypovídali i rodiče zavražděného, kteří jsou přesvědčeni, že jejich syn na pozemku v žádném případě nekradl. „Myslím si, že to bylo jinak. Oni ho na ten pozemek vylákali. Potřebovali se ho zbavit, protože mu asi dlužili peníze,“ řekl otec oběti s tím, že jeho syn Vietnamci dodával materiál na stavbu. „Navíc se zjistilo, že několik hodin před vraždou byl syn na diskotéce, kterou majitel domu provozoval. To by měl soud vzít v úvahu,“ dodal otec.

Původně policie z vraždy obvinila také majitele rozestavěného domu. „Jeho trestní stíhání ale bylo později zastaveno, protože nebylo prokázáno, že by se na útoku podílel,“ vysvětlila státní zástupkyně.