Před prodlouženým zářijovým víkendem ve čtvrtek varovali policisté. Připomněli, že loni o posledním víkendu v září zahynulo osm lidí, dalších pět lidských životů si vyžádaly nehody následující pondělí. V pondělí večer také mohou nastat na hlavních tazích komplikace, až se lidé budou z prodlouženého víkendu vracet domů. Naopak papežova návštěva Brna, kvůli které je u moravské metropole na jeden den uzavřená dálnice D1, žádné výraznější potíže v dopravě zatím nepřinesla.

Již v sobotu krátce po půlnoci policejní automobil při pronásledování ujíždějícího vozu srazil v Krnově na Bruntálsku na přechodu dva chodce. Na místě zemřela třiadvacetiletá žena, o sedm let starší muž utrpěl těžká zranění a v kritickém stavu byl letecky transportován do nemocnice v Ostravě.

O život v sobotu při nehodě přišel i třiadvacetiletý motorkář po srážce s osobním autem v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. S automobilem se čelně srazil na křižovatce, svým zraněním na místě podlehl. Lidský život si vyžádal i karambol mezi Hlučínem a Kozmicemi na Opavsku. Řidič sjel s vozem mimo silnici, vůz skončil na střeše v příkopě hlubokém asi dva metry.

Jeden muž zahynul podle serveru tn.cz v sobotu dopoledne u Prahy ve směru na Mladou Boleslav. Auto, v němž cestovali starší manželé, se zde střetlo s kamionem a narazilo do mostní konstrukce, uvedl server.

Smrtící D1

Další dva lidé zemřeli v sobotu večer na dálnici D1 nedaleko Rosic na Brněnsku. V tahu na Brno se srazilo osobní auto s motocyklem, zahynuli oba řidiči. Smrtí třicetileté těhotné ženy pak skončila sobotní srážka dvou automobilů ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku.

Lidský život si dvě hodiny po nedělní půlnoci vyžádal karambol v Hlinsku na Chrudimsku. Padesátiletý řidič narazil do zdi u penzionu a na místě zemřel. Jeden člověk zahynul také dnes dopoledne při dopravní nehodě u Křesína na Litoměřicku. Řidič vozu značky Lancia při předjíždění vyjel mimo vozovku a následně narazil do stromu. Svému zranění na místě podlehl.

Vedle toho v sobotu večer utrpěla smrtelná zranění osmiletá dívka z Valašských Klobouk na Zlínsku. Na čtyřkolce ji vozil podnapilý muž, stroj se převrátil. Protože se tragédie stala na soukromém pozemku, nebude ji policie pravděpodobně vyšetřovat jako dopravní nehodu. I tak ale policisté muže podezírají ze spáchání trestného činu.

Hlavní příčiny nehod se podle policie výrazně nemění. "Stále se jedná především o lehkomyslné překračování rychlostních limitů či nepřizpůsobení rychlosti situaci a z toho vyplývající nezvládnutí vozidla, nebezpečný způsob předjíždění nebo nevěnování potřebné pozornosti řízení a situaci v provozu," uvedli ve čtvrtek policisté na svém webu.

Letošní statistiky následků nehod policie zatím hodnotí pozitivně. Od ledna do srpna si dopravní kolize vyžádaly 531 lidských životů, což je nejméně od roku 1990. Například letos v srpnu zahynulo na silnicích nejméně lidí za 40 let, policie eviduje 75 obětí.