„Paní sice bydlela v jednom z bytů ve vyšších patrech, ale byla nemocná, nadýchala se zplodin a už se nám ji nepodařilo zachránit. Těžce zraněného asi pětapadesátiletého muže v jehož bytě k explozi došlo jsme letecky transportovali na popáleninovou kliniku v Praze,,“ řekl Právu ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Poznamenal, že záchranáři museli ošetřit ještě jednu ženu, která se také nadýchala kouře.

V době výbuchu bylo v domě asi třicet klientů. Většinu z nich uvěznil kouř na pokojích a některé museli vyvést hasiči.

„Lekl jsem se, protože se ozvala velká rána. Když jsem otevřel dveře valil se dovnitř kouř, a proto jsem je hned zavřel a běžel k oknu. Čekali jsme všichni na hasiče až prostor odvětrají, teprve pak jsem mohl ven,“ řekl jeden ze seniorů. Všichni se dohadovali i o tom, co přesně se mohlo v bytě stát.

„Byl to přinejmenším problémový chlapík. Má za sebou kriminální minulost a i teď hodně pil. Vůbec bych se nedivila, kdyby experimentoval s výbušninami,“ konstatovala důchodkyně.

Ani policisté ani hasiči v úterý nevěděli, co přesně výbuch způsobilo. „Původně jsme mysleli, že propanbutanová láhev, ale bylo to mylné. Přesnou příčinu teprve musí zjistit experti,“ vysvětlila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Policisté mají zatím tři vyšetřovací varianty. „Prošetřujeme možnost technické závady, nedbalost a výbuch mohl být v krajním případě způsoben i úmyslně. Teprve však budeme místo zkoumat,“ řekl odpoledne mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Podle něho exploze zasáhla asi šest bytů a škoda se odhaduje asi na tři milióny korun. Všichni senioři z domu však musejí minimálně noc na středu strávit v hotelu. „Samozřejmě pro ně máme náhradní ubytování v místním hotelu. Celou budovu musí prohlédnout statik,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek (US - DEU).