Osudného dne odpoledne jela studentka z Náchoda do Liberce, k cestování si vybrala autostop. V podvečer našel náhodný kolemjdoucí její zohavené tělo v příkopu u silnice poblíž obce Keteň na Jičínsku. Policie při vyšetřování zjistila, že řidič felicie, do které dívka nastoupila, odbočil z hlavní silnice a stopařku pohlavně obtěžoval.

Děvče se bránilo a muž na ni zaútočil nožem, přičemž ji pořezal na stehně a na břichu. Nakonec ji ze strachu, aby ho neprozradila, způsobil hlubokou řeznou ránu na krku a dívka vykrvácela.

 

Představoval jsem si, že hraju ve filmu a sám ho režíruju.Obžalovaný Jiří Cimbál

 

"Smrt poškozené nešlo odvrátit ani okamžitým kvalifikovaným lékařským zákrokem na úrovni současné medicínské vědy,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Policie po vrahovi pátrala do září roku 2008 a prostřednictvím médií opakovaně žádala o pomoc veřejnost. Cimbála se podařilo dopadnout loni v září na základě spolupráce policie s jeho přítelem Ondřejem Čapounem. Jemu se Cimbál se svým činem svěřil, Čapoun vše oznámil policii a začal s ní spolupracovat. Nahrávky rozhovorů obou mužů tvoří součást spisu a soud je bude během hlavního líčení přehrávat.

Cimbál nepopírá, že s Čapounem o vraždě mluvil v tom smyslu, že je pachatelem.

Cimbál: jsem strašně falešný, ale ne vrah

"Ale jen jsem si z něho dělal blázny. Vůbec jsem netušil, že pořizuje odposlechy. Představoval jsem si, že hraju ve filmu a sám ho režíruju. On mi zase říkal, že v Polsku přejel autem nějakou ženu. Jsem strašně falešný člověk, ale vrah nejsem. Tu stopařku jsem nikdy neviděl a s její vraždou mám společného tolik, jako kdokoli v této soudní síni,“ hájil se obžalovaný.

Podrobnosti o vraždě mu prý sdělil nejprve policista, se kterým jel náhodně stopem, a taky se je údajně dozvěděl z televizního pořadu Na stopě.

Pachová stopa se shoduje s obžalovaným

Faltusová je ale přesvědčena, že před soudem stojí skutečný pachatel. Opírá se zejména o Čapounovu výpověď, ale i o nalezené stopy. "Pachová stopa, zajištěná na věcech oběti, se shoduje s pachem obžalovaného,“ řekla.

Hlavní líčení je naplánováno do čtvrtka, ale je pravděpodobné, že bude odročeno na říjen. Cimbálovi hrozí až patnáctileté vězení a vzhledem k mimořádné brutalitě činu se nedá vyloučit ani trest výjimečný.