Od tří do deseti let si odsedí také šest jejích kompliců. Lékařka se proti verdiktu odvolala, kauzou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Nejdelší trest z kompliců a rovněž půlmiliónovou pokutu dostal Michal Rusnák, hlavní organizátor.

Podvod spočíval v tom, že lékařka vystavovala nemocenskou zdravým lidem, hodně jich patřilo mezi její známé a příbuzné. Všichni pracovali ve třech firmách, někteří i na dva úvazky. Jenže svačináři, uklízeči, dlaždiči i méně či vůbec nekvalifikovaní dělníci vydělávali mzdy vysoko nad celostátním průměrem. Nedlouho po podpisu pracovní smlouvy najednou dobře placený zaměstnanec „onemocněl“ a samozřejmě inkasoval slušnou nemocenskou.

I když úřady sociálního zabezpečení v Brně a Kroměříži vyplatily za dva roky některým „nemocným“ až téměř po miliónu korun, mnoho z toho neměli, protože větší část skončila v kapsách hlavních organizátorů. Došlo to tak daleko, že Rusnák mohl vstupovat do ordinace i bez přítomnosti lékařky a neschopenky sám vypisovat. Soudkyně Jaroslava Bartošová prohlásila, že jiní lékaři se na tomto podvodu nepodíleli, nebylo to prokázáno. 

Neschopenky ukradli, tvrdila lékařka

Lékařka však u soudu opakovaně tvrdila, že se jí před dvěma roky neznámý zloděj vloupal v poledne do pracovního stolu a odcizil na 160 formulářů neschopenek, potom je zneužil. Prý použil padělané razítko.

Téhle verzi soud neuvěřil, krádež tehdy neohlásila. Vyšetřování naopak potvrdilo, že podařená lékařka dostávala každý měsíc 30 000 korun odměny. Na celou kauzu nebylo zase tak těžké přijít, když uvedené tři firmy si papírově sice vedly ekonomicky dobře, ale vykazovaly 80% nemocnost.