Čtyři obžalovaní nepřišli bez omluvy, jeden uprchl z azylového zařízení, jeden je ve vazbě v Německu. Jednoho z obviněných přivezla eskorta z vazby.

Když se všichni obžalovaní a jejich obhájci soudu představili, vyhlásil soudce Petr Franc zhruba tříhodinovou přestávku. Státní zástupkyně Miloslava Zagarová doufá, že proces bude moci skončit v plánovaném termínu, zúčastní se ho také desítky svědků.

Muži jsou obžalováni z podvodu, část z pokusu o podvod. Na falešné poukázky jim pošta proplatila 42 miliónů korun. "Už se jim nepodařilo udat složenky za dalších více než 200 miliónů," řekla Zagarová novinářům.

Někteří obžalovaní na poště přímo pracovali

Skupina 29 mužů, z nichž dva jsou arabské národnosti, měla dokonalou organizaci, kdo byl hlavním mozkem, je však podle žalobkyně nejisté. Gang podle ní pracoval po celé republice, jeho jednotliví členové se zřejmě všichni vzájemně ani neznali. Jeden z podvodníků vyrobil na počítači falešné poštovní razítko, další na složenku vypsal určitou částku a další, který se vždy stal na nějakou dobu zaměstnancem pošty, poukázky nenápadně vložil mezi ostatní složenky.

Než pošta našla další kontrolní ústřižky složenky a zjistila, že jsou falešné, trvalo to řadu měsíců. Takových složenek gang poslal asi pět set. Policejní vyšetřování trvalo pět let.