Komenda navíc čin spáchal, když byl v podmínce za předchozí trestnou činnost, takže ve vězení zůstane devět let.

Z muzea zmizely hlavně obrazy Václava Špály a Jana Zrzavého. Hradecký všechno přiznal, spolupracoval s policií, a jak konstatovala předsedkyně senátu Anna Bímová, snažil se, aby se podařilo ukradené věci dohledat. To taky soud zohlednil jako polehčující okolnost při určování výše trestu. 

Naproti tomu Komenda obžalobu odmítal a tvrdil, že Hradecký se na něho snaží svalit část viny, aby svou míru zavinění snížil. Když Bímová verdikt odůvodňovala, nezdržel se odmítavých reakcí a pak požádal, aby jej eskorta vyvedla ze soudní síně, neboť je mu prý nevolno. „To bych se mohl pozvracet,“ řekl při odchodu znechuceně.

Muži v muzeu přepadli nejprve ředitele

Oba muži se seznámili na inzerát, v němž Komenda nabízel práci s vysokým výdělkem. Podle rozsudku pak Komenda Hradeckému vysvětlil, co má dělat, a vybavil jej vším potřebným. Hradecký přišel do muzea v době, když tam byl jenom osmašedesátiletý ředitel.

Lupič nejprve tvrdil, že je vedoucí předem ohlášené výpravy junáků z Horních Počernic. Když mu ředitel vypisoval pokladní doklad, Hradecký na něho namířil plynovou pistoli a odvlekl jej do jiné místnosti, kde ho spoutal. Vložil muži do úst kus textilie jako roubík a na hlavu mu nasadil povlak od spacího pytle.

Přineseným šroubovákem pak odstranil zajištění vitrín a odcizil vystavené předměty. Při odchodu za sebou zamkl vstupní mříž a zmizel. Kriminálka oba muže dopadla letos v březnu a zajistila také většinu uloupených věcí, zejména oba vzácné obrazy.

Verdikt není pravomocný, protože Komendova advokátka se okamžitě odvolala. Hradecký byl s verdiktem spokojen a práva na odvolání se vzdal, státní zástupce Milan Vacek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.