Brichta čelil nařčení z rasismu především kvůli refrénu písně "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizér".

Zpěvák celou situaci označil za nesmyslnou. Svou písní chtěl vyjádřit nesouhlas se současnou, podle něj "korupcí prolezlou", politickou situací v České republice. Snažil se poukázat na praktiky, které u nás panují. Chtěl prý poukázat na to, že se u nás problémy často neřeší a odsouvají se do pozadí, kde se kupí. 

Kritizován byl taktéž za obal alba, na němž je vyobrazen "pracující" muž na Karlově náměstí. V jedné ruce nese autorádio a v druhé dámskou kabelku. Podle kritiků jde o očividně o muže romského původu.To však zpěvák odmítá. Podle něj výtvarník použil motiv z arabských pohádek. 

Brichta odmítá podporu Dělnické strany

K problému se rovněž vyjádřil i předseda Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas. Ten označil situaci kolem písně za mediálně a umělě vykonstruovanou kauzu. Aleš Brichta však spojení s DS odmítá a od vyjádření jejího předsedy se distancoval. 

Brichtova píseň Deratizer rozpoutala divokou mezinárodní mediální debatu na téma rasismus. S ostrou kritikou vystoupili například redaktoři internetového metalového magazínu ABYSS. Na druhou stranu však mnoho lidí text zpěvákova songu za rasistický nepovažuje.