Od pátku stojí před senátem Krajského soudu v Ostravě, zpovídá se z ublížení na zdraví s následkem smrti a vinu svaluje na bratra Jana. Garsonka, v níž došlo k tragédii, patřila místnímu alkoholikovi a spolu s ním zde bydlel Skotalův bratr Jan a jeho družka Milada Slezáková.

Po propuštění z vězení se k nim začátkem letošního roku přistěhoval i zkušený kriminálník Zdeněk, který s Miladou začal pravidelně spát. Jednoho májového večera na ženu podle obžaloby v opilosti zaútočil. "V úmyslu způsobit těžkou újmu na zdraví ji napadl, a to zejména silným kopáním do hrudníku, údery pěstí do obličeje a hlavy a silným tlučením hlavou o pelest postele," uvádí obžaloba.

 Ženě způsobil rozsáhlá zranění po celém těle, jejichž následkem během několika hodin zemřela. "Nic jsem neudělal, to všechno můj bratr," hájí se od počátku. I zkušené policisty šokovalo zjištění, že s mrtvým tělem oba bratři i třetí obyvatel garsonky ještě čtyři dny bydleli. Obviněný zavolal záchrannou službu až v době, kdy mrtvola začala silně zapáchat.

Trpí duševní poruchou

Výpovědi mužů jsou zmatené, ale vyplývá z nich, že po celou dobu byli všichni opilí a nikdo z nich si zřejmě nepřipouštěl, že je žena mrtvá. "Říkal jsem bratrovi, ať se na ni jde podívat, ale on mi odpověděl, že ho nezajímá," vypověděl před soudem obviněný.

Majitel garsonky Luděk Ondračka řekl, že konflikty se táhly delší dobu. Miladu nejprve mlátil Jan a poté, co mu ji přebral Zdeněk, bil ji zase on. "Třískal jí hlavou o stěnu a o postel. Bil ji skoro denně," vypověděl majitel garsonky, který byl rovněž svědkem posledního útoku, ale nezasáhl proti němu, protože byl opilý.

Podle znalců obviněný trpí duševní poruchou s výrazně amorálními, dissociálními a psychopatickými sklony, jeho IQ je 88. Od roku 1970 byl převážně za majetkovou trestnou činnost odsouzen už čtrnáctkrát, ve vězení celkem strávil téměř dvacet let svého života. Svoji matku se pokusil zabít na Silvestra roku 1990. "Bodl ji do hrudníku s úmyslem usmrtit. Díky včasné lékařské pomoci byla zachráněna," připomněl předseda senátu Milan Ihnát.

Dodal, že podle zprávy z věznice Mírov obviněný během výkonu posledního trestu napadal spoluvězně i členy vězeňské služby. Zdeněk Skotalovi jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi hrozí až patnáct let vězení. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden výslechy soudních znalců.