Právu to v neděli potvrdila mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká i ministr vnitra Martin Pecina. „Volal jsem panu policejnímu prezidentovi, který mě ujistil, že policie se tímto už od víkendu zabývá. Z mnoha různých míst chodí trestní oznámení. Bude se prověřovat, jestli nedošlo ze strany majitelů cestovky k nějakému podvodu,“ uvedl ministr.

Hlavní reprezentant cestovky Václav Fischer totiž jen pár dnů před bankrotem ujišťoval veřejnost, že se nemusí ničeho obávat a že informace o zadluženosti společnosti jsou nepravdivé. Ve skutečnosti se prý s problémy potýkala déle než rok.

„Myslím si, že už nastal čas, aby se s takovými věcmi v Česku skoncovalo. Není možné, aby společnost v době, kdy už dlouhodobě neplatí, vybírala peníze od lidí. To je v civilizovaných zemích jednání, za které se chodí do kriminálu,“ podotkl Pecina.

Ministr vnitra Martin Pecina v ČT.

Ministr vnitra Martin Pecina

FOTO: Petr Horník, Právo

„Je to samozřejmě otázka státních zástupců a soudců, ale já věřím, že policie shromáždí a připraví pro státního zástupce dostatek materiálů tak, aby mohl kvalifikovaně rozhodnout a předat tu věc soudu,“ dodal ministr.

Vyšetřování je na začátku

V tuto chvíli má případ na starosti kriminální policie. „Nejprve musíme posoudit, jestli k nějakému trestnému činu došlo, pak bychom to předali místně příslušnému policejnímu oddělení, tedy pravděpodobně na pražskou policejní správu,“ vysvětlila Kopecká.

Postižení klienti mohou podat trestní oznámení kdekoli, tedy třeba v místě svého bydliště.

Video

Lidé kvůli krachu cestovní kanceláře Tomi Tour nikam neodcestovali. Zdroj: TV Prima

Novinkám se v sobotu rovněž ozval muž, který popsal nevhodné vybírání poplatků jednou z delegátek kanceláře při cestě z Turecka. Podle něj na místě musela zůstat jedna rodina, která neměla 30 euro v hotovosti pro každého svého člena. [celá zpráva]

Slovenská pojišťovna Union, která zajišťuje návrat turistů Tomi Tour ze zahraničí, uvedla, že od pátku do neděle přicestovala více než polovina z 3253 klientů zkrachovalé kanceláře.