"Obvinění jsou nesmyslná a politicky motivovaná," řekl Pachinger novinářům při odvádění z policejní budovy v centru Ostravy do policejního vozu.

"Bylo rozhodnuto o jeho vzetí do vazby," řekl soudce Tomáš Tkačík, který o návrhu rozhodoval. K dalšímu postupu dodal, že Pachinger uvedl své důvody žádosti o azyl, ty budou prošetřeny v rámci předběžného šetření státním zástupcem. "Pak bude znovu rozhodnuto, zda důvody vazby trvají nebo netrvají, zda bude propuštěn na svobodu nebo jestli bude vydán na Slovensko," dodal soudce.

Pachinger Slovákům nevěří

Patrik Pachinger je podezřelý, že společně se známým miliardářem Jozefem Majským vytunelovali nebankovní subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Pachinger požádal o politický azyl v České republice, protože nedůvěřuje slovenským orgánům. Okresní soud v Košicích na něj vydal minulý týden mezinárodní zatykač.

Podle slovenských médií požádal Pachinger o azyl minulý týden na pražském letišti a vzápětí byl umístěn v uprchlickém táboře nedaleko Frýdku Místku. Tvrdí, že útěkem se nevyhýbá trestnímu stíhání na Slovensku. "Českou stranu jsem požádal, aby vyhověla slovenským orgánům ve všech potřebných úkonech tak, aby se vykonaly na území České republiky," uvedl v rozhovoru pro televizi Markíza. 

Pachinger viněn z tunelování

Majský i Pachinger jsou obviněni z vytunelování nebankovních subjektů BMG Invest a Horizont Slovakia, do nichž vložilo téměř 200 tisíc důvěřivých Slováků své úspory pod vlivem masivní reklamy a příslibu velkých výnosů. Společnosti ohlásily v roce 2002 bankrot, ale stamilióny korun z nich zmizely a vkladatelé se svých peněz dodnes nedočkali. Majský je ve vyšetřovací vazbě a soud před časem rozhodl, že Pachinger se má do vazby také vrátit. "Verdikt soudu považuji za nezákonný, protože soud rozhodoval pod tlakem politických špiček," vysvětloval Pachinger důvody svého útěku