Muž podle obžaloby přijal ve dvou případech od Vietnamců letenky do jejich vlasti a na oplátku jim zařídil přednostní vyřízení víz do Česka.

Policejní rada Rybár podle obžaloby odcestoval do Vietnamu v lednu 2006 a v únoru 2007 na náklady Vietnamců, kteří v ČR vystupují pod přezdívkami Luboš a Robert. V prvním případě tam prý kontaktoval pracovnici konzulátu Ilonu Jindrovou, prokázal se jí jako policista a požádal ji, aby urychlila vyřízení žádostí o vízum u 12 lidí - údajně šlo o Lubošovy zaměstnance. Jindrová mu vyhověla.

Při druhé cestě podle spisu Jindrovou opět navštívil s úmyslem ovlivnit ji. Kvůli jejímu komisnímu chování ale prý svou žádost nakonec nepřednesl, a o zneužití své pravomoci se tak pouze pokusil.

Rybár vypovídal pokaždé jinak

Rybár u policie až do svého obvinění vedl elitní tým "lovců lebek", který pátrá po nejhledanějších zločincích. Nyní je postaven mimo službu. S obžalobou nesouhlasí. V roce 2006 prý jel do Vietnamu se zpravodajským úkolem, kterým ho pověřil Úřad pro zahraniční styky a informace. Před soudem uvedl, že nešlo o služební cestu, ale dovolenou, takže letenku v ceně 34 000 korun si platil z vlastních úspor. Využil prý ovšem množstevní slevu, kterou měl k dispozici jeho známý Luboš.

Ve Vietnamu navštívil české velvyslanectví, kde se setkal mimo jiné s Jindrovou. Rybár přiznal, že zavedl řeč na problematiku víz - údajně proto, že se vietnamskou menšinou pracovně zabývá už řadu let a chtěl si o věci odborně pohovořit. Jindrová mu prý pak sama navrhla, aby Luboš později přišel s vízy svých zaměstnanců, že jeho problém vyřeší.

O rok později údajně podnikl cestu do Vietnamu s rodinným přítelem Robertem. Na velvyslanectví šel služebně a s Jindrovou měl prý roztržku kvůli způsobu zasílání pracovní pošty. U soudu zdůraznil, že před návštěvou velvyslanectví nikomu nesliboval získání jakýchkoliv výhod ohledně víz.

Podle zdroje ČTK z policejního prezidia provázejí případ od počátku spekulace, že Rybárovo obvinění je vykonstruované a vedené snahou odstranit jej z funkce.