„Nejčastěji se rychlost hříšníků pohybuje okolo osmdesáti kilometrů za hodinu. Dnešním smutným rekordmanem je řidič osobáku, který koleje přelétl skoro ve stovce,“ řekl Právu na místě jeden policista obsluhující ruční radar. Společně s kolegou jsou oblečeni v civilu a měří padesát metrů od přejezdu v silničním příkopu, částečně maskováni pod větvemi stromů.

„I když řada projíždějících řidičů probliknutím světel na nás upozorní protijedoucí vozidla, stejně se najde ještě dost takových, kteří nohu z plynu nesundají,“ pokračoval policista.

Policista sleduje jízdu řidičů na železničním přejezdu.

Policista sleduje jízdu řidičů na železničním přejezdu. FOTO: Patrik Biskup, Právo

Výjimkou podle něho nejsou ani řidiči, kteří i přes dvojitou plnou čáru suverénně na přejezdu předjíždí pomalejší vozidla. K rychlém jízdě na přejezdu svádí především jeho poloha. Vlak tady křižuje hlavní silniční tah z Plzně na Most přímo v kopci, kde je přehledná a široká vozovka.

Podle Martiny Kohoutové z Krajského policejního ředitelství probíhají měření rychlosti současně na osmi železničních přejezdech v Plzeňském kraji. „Od začátku roku máme na přejezdech třináct dopravních nehod, z toho drtivou většinu z nich způsobili řidiči rychlou a neopatrnou jízdou,“ dodala Kohoutová.