Mladík, který je nezaměstnaný a nemá trvalé bydliště, si už vyslechl obvinění z krádeže a neposkytnutí pomoci. "Ke krádeži se přiznal. Tvrdí, že si myslel, že muž je opilý," doplnil Vojta.

Dopadený mladík telefon v hodnotě 3000 korun krátce po krádeži prodal v jedné restauraci za 800 korun. Kupující jej pak o dva dny později odnesl do zastavárny. "Je to gambler a potřeboval peníze. Za přístroj získal 950 korun," řekl šéf kriminalistů. Dodal, že policisté telefon v zastavárně našli a pak je stopa přivedla až je zloději.

Kriminalistům práci ulehčila i osmapadesátiletá žena, která šla do práce a byla svědkem celé události. Díky její výpovědi znali krátce po zločinu popis zlodějů. "Šla jsem do práce a viděla ležícího pána. Nikdo si jej nevšímal. Jeden z kluků šáhl po tom telefonu, který ležel vedle. Okřikla jsem je. Počkali až odejdu, vrátili se a telefon vzali. Pak jsem šla na policii," řekla žena.

Stačil zavolat sanitku a zemřel


Muž se v pátek dopoledne vracel z návštěvy a po 11:00 se mu udělalo nevolno. Ještě stačil zavolat záchrannou službu, pak zkolaboval a nakonec zemřel. Telefonem kontaktoval i přítelkyni a příbuzného, oběma řekl, že se necítí dobře.

Policisté předpokládají, že dopadnou i druhého zloděje. Pokud se jim to podaří a dvojice stane před soudem, můžou mladíci ve vězení strávit až dva roky.

V letošním roce jde už o třetí případ neposkytnutí pomoci, který ostravští policisté řešili. Před několika dny například obvinili ostravští policisté z neposkytnutí pomoci muže z Ostravy. Podle nich v březnu nepomohl topícímu se kamarádovi. Ten přitom do vody skočil, aby obviněnému, který se sám topil, pomohl. Obviněný muž se dostal na břeh, ani pak ale pro záchranu kamaráda nic neudělal. Mladík se nakonec utopil. V loňském roce policisté v Ostravě obdobný trestný čin neprověřovali.