Oběma skupinám se ve Zlíně nakrátko podařilo obejít policejní kordon, který je odděloval, a na hlavní třídě se střetly. Policie zadržela přinejmenším jednoho antifašistu.

Na ostatní akce příznivců krajní pravice dorazilo jen několik desítek lidí a obešly se bez incidentů. Protestní pochody se konaly vedle Zlína i v Mladé Boleslavi, Havlíčkově Brodě a Jablonci nad Nisou. Na Hodonínsko je plánován koncert.

V úterý zadržení extremisté čelí obvinění kvůli pořádání koncertů, na nichž byl údajně podporován nacismus a fašismus. Pět z nich je stíháno vazebně. Radikálové proti tomu na různých místech republiky protestovali i v minulých dnech.

Kde konkrétně a zda vůbec koncert na Hodonínsku bude, není podle policie jasné. Extremisté měli sraz večer v Hodoníně na parkovišti. Do 19:30 tam však dorazilo jen několik jednotlivců. Ve městě pořádají svou akci i antifašisté.

Demonstrace v Jablonci ani nezačala

V Jablonci nad Nisou se na Horním náměstí sešla skupinka zhruba čtyřiceti příznivců Autonomních nacionalistů. Počet všude přítomných policistů včetně desítek těžkooděnců množství holohlavých mladíků na nepovolené akci značně převýšil. Ve skutečnosti se ale žádná akce vůbec nekonala.

Účastníci se zhruba po 15 minutách postávání vydali bez pronesení projevu směrem k jablonecké radnici. „Jdeme na tramvaj,“ snažil se přesvědčit policisty jeden z radikálů. Policie však byla proti, a zakázala skupině jít v organizovaném pochodu a rozbalit prapory. Radikálové výzev mužů zákona uposlechli a bez větších problémů se rozdělili do menších hloučků, které o sobě dávaly ještě asi hodinu vědět v ulicích centra města sporadickými výkřiky „svobodu“.

Po sedmnácté hodině byl klid a místo opustili i policisté. Podle mluvčí jablonecké policie Ludmily Knopové nepovolená demonstrace vlastně ani nezačala. „Sobotní neohlášená akce proběhla díky připraveným bezpečnostním opatřením ze strany policie pokojně. Policie bleskurychle zvládla přesun zhruba 4 desítek demonstrantů na jiné náměstí a odradila je od dalších akcí. V průběhu opatření nedošlo ke spáchání přestupků ani trestných činů. Policie má podchyceny osoby, které se na Horním náměstí vyskytovali,“ informovala Knopová.

Policie je sledovala více než rok


Všech deset mužů obviněných kvůli pořádání koncertů patří ke členům neonacistického Národního odporu. Jejich zadržením vyústila podle ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty více než roční práce kriminalistů na případu organizací koncertů, na kterých se prý šířily myšlenky neonacismu, nacionalismu, rasismu a xenofobie. Zároveň se na nich údajně propagovalo hnutí Národní odpor, které je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používaná symboly a kombinace barev odkazující k hitlerovskému Německu.

Radikálové byli obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Hrozí jim až osm let vězení. V souvislosti se zásahem proti nim poskytuje police ochranu dvacetiletému synovi premiéra Jana Fischera a rodině ministra vnitra Martina Peciny. Podle policie jde o preventivní opatření.