Deset zadržených radikálů je obviněno v souvislosti s pořádáním koncertů a festivalů, které se konaly od dubna 2008 do února 2009 na různých místech Česka. Všichni jsou obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod.

Obvinění měli podle policie na pořádání koncertů spolupracovat jako organizovaná skupina s dělbou úkolů. Přitom měli údajně předem vědět, že na akcích dojde ze strany účastníků i interpretů k šíření rasistických a xenofobních myšlenek.

Právu to sdělil advokát Kolja Kubíček, který zastupuje tři obviněné. Jejich výslechy probíhají v Brně. Všichni jsou v cele předběžného zadržení, o případných návrzích na vazbu se bude rozhodovat po dokončení výslechů. Policie k případu stále žádné informace neposkytuje.

„Stále platí, že v průběhu probíhajícího případu nebudeme poskytovat žádné informace,“ řekl ve středu Novinkám mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták s tím, že první oficiální zprávy by mohly být k dispozici nejdříve v pátek.

Policie v úterý provedla hromadný zásah na řadě míst Česka, pozatýkala desítky lidí. Všichni byli předvedeni k výslechu. K tomu byla přizvána také advokátka Klára Slámová, která často pravicové extrémisty v Česku zastupuje.

Video

:. Policie prohledává obchod zaměřený na přívržence pravice. Zdroj: TV Prima