V roce 2001 tehdejší žák páté třídy základní školy v severočeské Krupce prožíval chvíle slávy. Psaly o něm místní noviny, protože za záchranu života své babičky získal Školní cenu Fair play 2000 Českého olympijského výboru. Chlapec byl s babičkou, které se udělalo nevolno, sám doma a v klidu přivolal odbornou lékařskou pomoc.

Sanitka ženu odvezla do nemocnice se zástavou srdce a nebýt pohotovosti vnuka, zřejmě by zemřela. Tím zachráncem byl Jan Herák, který si za svůj čin kromě prestižní ceny vysloužil i osobní blahopřejný dopis tehdejšího ministra školství Eduarda Zemana. "Tvé jednání bylo vysoce morální a lidské,“ napsal mu tehdy ministr.

Potřebovali peníze na dárky pro přítelkyně

Pár let poté zachránce málem připravil o život člověka. Se svým kamarádem Herainem potřebovali peníze na dárky pro své přítelkyně a rozhodli se opatřit si je loupeží. Přepadli dvě nic netušící mladé ženy a násilím jim sebrali peníze a mobilní telefony.

Jednu z nich po oloupení hodili z mostu do Sázavy. Podle soudu proto, aby přepadená proti nim nemohla svědčit. Znalci zjistili, že žena, které se vlastními silami podařilo z ledové vody dostat, dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která vznikla v přímé souvislosti s přepadením.

 

Čekali jsme až vyplave, pak jsme teprve utekli.odsouzený Jan Herák


Obžalovaní se částečně přiznali, ale popřeli, že by chtěli ženu zabít. "Čekali jsme až vyplave, pak jsme teprve utekli,“ uvedl u soudu Herák s tím, že jim šlo o to, aby získali více času na útěk.

Tomu ale soudci neuvěřili. Mladíkům přitížilo, že v minulosti už byli za podobné činy opakovaně trestáni, a Herák byl v době činu dokonce ve zkušební době. Oba dva u soudu svých skutků litovali, slibovali, že se napraví, a žádali soud, aby je poslal do takového vězení, kde budou moci pracovat a z vydělaných peněz uhradit škody způsobené přepadeným ženám.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová ale jejich lítost označila za ryze účelovou a proti rozsudku se okamžitě odvolala.

 

Trest na spodní hranici sazby je nepřiměřeně mírný.Státní zástupkyně Lenka Faltusová


"Trest na spodní hranici sazby je nepřiměřeně mírný vzhledem k množství spáchaných skutků i s ohledem na závěry znalců. Ti totiž konstatovali, že jde o lidi, kteří se ve společnosti budou těžko uplatňovat, a jejich resocializace je problematická z důvodu sociální nezakotvenosti,“ prohlásila Faltusová.

Podle ní měli skončit ve věznici s nejtěžším režimem. "Senát se zřejmě domnívá, že ve věznici s ostrahou se oba lépe uplatní pracovně. Já si myslím, že takto narušené osoby by měly trest vykonat ve věznici se zvýšenou ostrahou,“ dodala.