"Policista se svým jednáním dopustil trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání," řekl předseda senátu Přemysl Špicar. Útok Romů na požkozeného měl podle soudu rasový podtext.

K incidentu došlo 22. prosince 2007 kolem čtvrté hodiny ráno před hernou Kolečko v Ostrově nad Ohří. Tam podle obžaloby Horváth a Pačan muže napadli nejprve údery pěstí a kopanci, později se do něho pustili násadou od lopaty.

"Dostal jsem pětašedesát ran lopatou. Už jsem přestával vnímat bolest, viděl jsem jen záblesky,“ popsal u soudu muž, který je zařazen do zvláštního programu na ochranu svědků. Jeden z útočníků se mu také pokusil zasadit ostrým hrotem násady poslední ránu do očí. Napadený sklonil hlavu, hrot mu probodl čelo.

Trojice Romů na lavici obžalovaných. Zleva policista Martin Borkóci, Milan Pačan a Julius Horváth

:. Trojice Romů na lavici obžalovaných. Zleva policista Martin Borkóci, Milan Pačan a Julius Horváth. FOTO: Patrik Biskup, Právo

Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, šel prý nejprve k Pačanovi a Horváthovi, s nimiž se zná od dětství. Poté zbitému muži řekl: "Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Ovlivnit se ho prý pokusil i později při výslechu. Ze strachu napadený uvedl, že byl zmlácen dvěma neznámými Romy. Barkóci jakýkoliv nestandardní postup popírá. "Na místě nic nenasvědčovalo, že dochází k napadení osob. Ten muž, co byl zraněný v obličeji, se mnou nekomunikoval.

Případ vyjasnily odposlechy

Lékařům ze záchranky řekl, že upadl. Tak jsem volal dozorčímu vysílačkou, že tady k žádnému napadení nedochází,“ řekl policista výslechu. Stejně nevinní se podle svých slov cítí oba obžalovaní bijci, kteří odmítli jakákoliv rasově motivovaná slova. Násadou muže prý udeřili jen jednou. Jenže důkazy v podobě telefonních odposlechů jejich obhajobu vyvrací.

Pár hodin po incidentu telefonoval Horváth svému švagrovi a líčí mu, co se stalo. "Poprali jsem se s Milanem, s tím... z Jáchymova. Leží v nemocnici. Dostal, co si zasloužil. Byl zmrzkanej jako pes. Už jsem to nemohl vydržet. Navezl se do mojí rodiny. Vzal jsem lopatu a Milan koště. Zlomili jsme o něho násady. Je dobitej. Už nebude vyskakovat. Ať chcípne. Je mi to jedno,“ emotivně popisuje Horváth sled událostí. Vzápětí svého příbuzného uklidňuje. "Službu měl Martin Barkóci. Je to v pohodě. Už je to zařízený,“ dodává. Podobně o rvačce mluvil i s dalšími známými po telefonu. V tu dobu jeho mobil odposlouchávala policie pro podezření z drogových deliktů.

Z dalších nahrávek zazníval hlas i policisty Barkóciho. "Ty vole, mám z vás šoky. Přijeďte hned ke mě,“ kontaktoval Barkóci Horvátha hned druhý den po rvačce.

Horváth se před soudem k odposlechům nevyjadřoval. Jen pokrčil rameny a každou nahrávku komentoval slovy: "Nevím. Nepamatuji se, co jsem říkal.“

Podobně vystupoval i Barkóci. "Vůbec nevím, o co jde,“ reagoval například na hovor, ve kterém Pačan Horvátha informuje o tom, že za ním byl Barkóci a sdělil mu, že svědek nic neřekl.