"Učinili tak na základě znaleckých lékařských posudků. Podle nich není mladík trestně odpovědný vzhledem k závažnosti své duševní poruchy. Trpí těžkou schizofrenií," řekla včera Právu mluvčí jihomoravské policie Kamila Janíčková. "Soud se ale bude zřejmě zabývat tím, zda mu nařídí ústavní léčení," dodala.

Mladík tak z vazební věznice putoval zpět do psychiatrické léčebny v Kroměříži. Tam byl hospitalizován i krátce po činu. Tehdy se mu ale po pár dnech podařilo spolu s dalšími dvěma pacienty uprchnout oknem v kuřárně. To vzápětí stálo místo tři pracovníky, kteří podle vedení léčebny řádně nevykonávali kontroly u hospitalizovaných pacientů. Chytili ho v lesích u Zlína.

Po masakru vyskočil oknem

Přes všechny dosavadní zkušenosti nemá ani teď v léčebně žádný zpřísněný režim. "Je to normální pacient se všemi právy a povinnostmi," konstatoval včera ředitel léčebny Václav Klíma. Už dříve také uvedl, že v léčebně, která není represívním zařízením, je více pacientů, kteří zabili člověka. "Pokud se chovají klidně, mají režim jako v běžné nemocnici," uvedl.

Mladík se s duševní nemocí léčil v Kroměříži již dříve. K tragédii došlo, když si ho rodiče vzali domů údajně na revers. K útoku ho zřejmě vyprovokoval pes, který po něm při večeři loudil kost. Mladík se po něm ohnal, matka zvíře bránila a syn vzápětí popadl podomácky upravenou mačetu a rodiče napadl. Po činu skočil z okna ve třetím patře a před nájemníky předstíral, že se vrací domů. Matka do příjezdu záchranářů vykrvácela, otec zranění přežil. "Syn je duševně nemocný a já ho neodvrhuji," svěřil se před časem otec