Pražští městští soudci mu za to vyměřili 12 let vězení.

"Obžalovaný se dopustil trestného činu vraždy spáchaného trýznivým způsobem," konstatovala dnes předsedkyně trestního senátu Marie Marková.

Za to může on, křičela oběť

Bylo zhruba pět hodin odpoledne, neděle 16. března, když policie a pražská záchranka přijaly telefonát, že v jednom z bytů v Etiopské ulici číslo 6 v šestém pražském obvodě došlo k rozsáhlému popálení ženy ve středním věku.

"V bytě byla cítit spálenina a všude se povalovaly chomáče vlasů. Pak jsem viděl, jak tam proběhla nějaká osoba. Měla černočervený obličej, byla bez vlasů a křičela bolestí. Pak si lehla v ložnici do postele a naříkala, že nic nevidí. Říkala, že za to může on, že už jí trápí delší dobu. Taky, že nechápe, jak jí to mohl udělat, když ho tolik miluje," líčil u soudu jeden ze zasahujících policistů.

Původně se přiznal

Róth, který je na místo přivolal, jim prý přiznal, že neštěstí způsobil on. "Říkal, že už to nemohl snášet, že za to může, že to on jí zapálil," dodal svědek.

Mezitím co policisté mluvili s mužem, lékaři ze záchranky ženě poskytli první pomoc a odvezli jí do nemocnice. Hluboké popáleniny na 64 procentech těla však žena nepřežila, a po měsíci jim podlehla.

Vojtěch Róth byl obviněn a později obžalován z trestného činu vraždy. Své původní přiznání nicméně odvolal.

"My jsme se od soboty pořád hádali, ona byla pořád nabroušená, něco mi vyčítala. Odpoledne se šla vykoupat a pořád na mě křičela, vyčítala mi, že jsem jí něco nevyřídil, a to nebyla pravda. Tak jsem šel za ní do koupelny, zacloumal jsem s ní a řekl jí: co furt nadáváš, zavři už zobák. Přitom jsem převrhl láhev s lihem a ta na ní spadla. Za chvíli jsem slyšel volání o pomoc," líčil dnes svou verzi události.

Když pak reagoval na volání a doběhl do koupelny, tak Eliška prý celá hořela, on jí osprchoval a tím oheň uhasil. Pak zavolal policii a záchranku.

Znalec Róthovi oponuje

Na otázku soudkyně Marie Markové uvedl, že alkohol se zřejmě vznítil od nedopalku cigarety, které jeho družka neustále kouřila. To však dnes znalec z oboru zjišťování příčin požárů Václav Hladík víceméně vyloučil.

"Nedopalek cigarety nemá takovou teplotu, která by mohla způsobit vznícení lihu. Domnívám se, že to bylo způsobeno otevřeným plamenem, tedy například s pomocí zápalek, zapalovače nebo hořícího papíru," řekl.

Těžké soužití

V soudní síni dnes vyšly najevo některé okolnosti soužití Vojtěcha a Elišky. To bylo především ovlivněno tím, že žena byla na celou levou část těla ochrnutá, a podle obžalovaného několik let v podstatě nevycházela z domu, pouze na několik minut měsíčně. On byl prý jedinou osobou, se kterou se stýkala. Podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie tento fakt musel vést k určitému emočnímu vypětí a tzv. ponorkové nemoci.

K osobě obžalovaného uvedli, že se jedná o osobu nevyrovnanou, nezdrženlivou, v kritických okamžicích až násilnickou. Jeho celková osobnost však agresivními sklony příliš netrpí. Jedná se o nadprůměrně inteligentního člověka se spíše dobrou možností případné nápravy.

Obžalovaný i státní zástupkyně Dagmar Máchová si ponechali lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolají.