"Nesouhlasím s výší škody. Mohla jsem si vzít tak maximálně 70 tisíc. Zbytek peněz jsem odevzdala jednateli rybářské organizace panu Vrzákovi, který je půjčoval dalším lidem. Byl to takový začarovaný kruh," uvedla Křížová.

Obviněná se schovávala v zahraničí od roku 1999

Křížovou zadržela letos v únoru španělská policie na Kanárských ostrovech, do Čech ji úřady dostaly na základě mezinárodního zatykače. Ten vydal loni soudce Vladimír Žák, který už několikrát kvůli její nepřítomnosti musel projednávání případu odložit.

"Byl jsem s ní v kontaktu přes jejího advokáta. Stále slibovala, že se na jednání dostaví. Nikdy ale nepřišla. Naposledy se vymlouvala, že nemá v pořádku cestovní doklady,“ uvedl soudce.

Šampiónka zmizela v dubnu 1999, kdy se o ni začala zajímat kriminálka v souvislosti s podezřením ze zmiňované zpronevěry. Žalobu na ni podalo státní zastupitelství až v roce 2006.

"Zádrhel byl v tom, že podezřelá utekla. Měli jsme problém dokončit přípravné řízení. Nejprve nebyly splněny podmínky pro to, aby bylo vedeno řízení jako proti uprchlému. Museli jsme například prokazovat, zda opustila území republiky v úmyslu vyhnout se trestnímu řízení,“ vysvětlila už dříve šéfka plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená.

Účetní později zpronevěru už ani nemaskovala

Křížová dala souhlas, aby se soudní jednání konalo v její nepřítomnosti. "Já jsem ale trval na její účasti u soudu. Napsala totiž dopis, ve kterém se zmínila, že jsou v této věci namočeni jiní lidé. Z jejího vyjádření dále vyplynulo, že by tam mohla být nižší škoda, než je popsaná v obžalobě. Proto chci, aby to vysvětlila,“ uvedl Žák.

"S penězi to prasklo, až když jsme zjistili, že na účtu nemáme ani korunu. Později vyšlo najevo, že měsíčně převáděla z našeho konta sto tisíc korun na svůj účet. Nejprve vykazovala fiktivní faktury, pak už si nedávala práci ani s tím, jak to maskovat,“ řekl jeden z dřívějších funkcionářů poškozené organizace.