Podle obžaloby měl loni 26. září Šoman ve svém domě v Příboře zabít po předchozí hádce a pod vlivem alkoholu o osmnáct let mladšího přítele Martina.

„Nejprve údery rukou mu měl způsobit podlitiny a oděrky kůže na hlavě a v obličeji a poté ho napadl dosud blíže nezjištěným, avšak kombinovaným mechanismem útoku, vedeným především do oblasti obličeje a krku. Následkem toho došlo u napadeného k poranění krčních orgánů a smrti udušením,“ stojí v obžalobě.

Tři měsíce byl bez práce, nepobíral ani žádné dávky. To mi vadilo a chtěl jsem, aby si něco našelobžalovaný Radomil Šoman


Obžalovaný ale odmítl, že by partnera zavraždil. „Hádku nepopírám, ale nesouhlasím s tím, že jsem Martina zabil,“ vypověděl dnes u soudu. Důvodem sporu měla být mladíkova nečinnost. „Tři měsíce byl bez práce, nepobíral ani žádné dávky. To mi vadilo a chtěl jsem, aby si něco našel,“ vysvětloval Šoman.

Myslel, že přítel spí

Přiznal, že v osudný den s partnerem, se kterým žil asi dva a půl roku, pili takřka od rána. „Po večeři jsme se dívali na televizi a začali jsme se hádat. Pak mě Martin jednou uhodil a já mu to vrátil. Dal jsem mu několik rad pěstí, ale nebyly tak silné, abych mu nějak ublížil. Křičel jsem na něj, že takhle to dál nejde a ať se sbalí a odstěhuje se k mamince,“ popsal recidivista.

Pak si prý zavolal taxi a odjel do nedaleké Kopřivnice. „Tam jsem navštívil dva bary, kde jsem se potkal s jedním mužem. Nakonec jsme se domluvili, že pojede se mnou domů, kde budeme mít i s Martinem sex ve třech,“ vylíčil Šoman.

S náhodnou známostí dorazil do Příbora něco po půlnoci. „Martin ležel uprostřed obývacího pokoje. Myslel jsem že spí, ale pak jsme ale zjistili, že ne, a zavolali jsme záchranku,“ sdělil obviněný soudu. Zda byl v domě někdo jiný, Šoman nevěděl. Odmítal ale, že by přítele zavraždil ještě předtím, než odjel do Kopřivnice.

Hlavní líčení bude pokračovat tento týden výslechy svědků a znalců.