Exploze neznámé výbušniny se ozvala v půl třetí ráno. "Slyšeli jsme ránu a báli se, co se stalo v domě. Když jsme vyběhli ven, tak tu už nikdo nebyl, jen opálená vrata, na zemi spousta hřebíků," líčila v pátek majitelka domku, před nímž výbuch nastal, Jana Zajícová. Ze železných vrat zrovna smývala krev.

Bomba explodovala mužům v ruce

Pro zraněné muže přispěchaly dvě sanitky. "Oba měli vážná poranění a jednoho jsme museli transportovat na popáleninové centrum do Prahy, druhý leží v českolipské nemocnici," řekl náměstek Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jaroslav Popelka. Dodal, že oběma musela zřejmě látka vybuchnout přímo v ruce.

Starší muž má těžce poraněné prsty na pravé ruce, popáleniny kůže i dýchacích cest a řezné rány. "Přijali jsme ho okolo 6. hodiny ranní. Je poraněný především v obličeji a leží na jednotce intenzivní péče," upřesnila zástupkyně přednosty kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Zuzana Kapounková.

Druhý muž zůstává v péči českolipských lékařů s řeznými ranami a popáleninami.

Výbušnina byla zřejmě plná hřebíků

"Bála jsem se vyjít ven, jen jsem koukala z okna, ale už tu nikdo nebyl. Zřejmě si sem přinesli tu výbušninu v nějaké PET lahvi," potvrdila sousedka z vedlejšího domu a dodala, že na zemi mezi hřebíky ležely ještě kousky z jemných gumových rukavic.

Policisté se o výbuchu dozvěděli až kolem 5. hodiny ranní od záchranářů. Místo exploze následně zajistili a přivolali pyrotechniky a další experty, aby zajistili zbytky po výbušnině.

"Vše jsme poslali k rozboru a případ převzala služba kriminální policie," řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Co přesně se na místě ale odehrálo, není zatím nikomu jasné. Oba muži jsou v tak vážném stavu, že nemohli být zatím vyslechnuti.

Neobjasněný případ

V letošním roce je to už druhý výbuch v Mimoni. Neznámá výbušnina explodovala 29. března kolem 03:20 a poškodila telefonní automat nedaleko sídliště Pod Ralskem. Výbuch nikoho nezranil a policisté dodnes případ neobjasnili.