"Na místě bylo zjištěno, že do okolní přírody vyteklo asi 5000 litrů. Zásah potrvá zřejmě celou noc. Probíhat bude tak, že asfalt se zasype sorbentem, vše se pak technikou odebere a kontaminovanou zeminu odbagrujeme," řekla Právu mluvčí Hasičského záchranného sboru v Olomouci Vladimíra Hacsiková s tím, že na místě operují nejen profesionální hasiči z Olomouce, ale i požárníci Českých drah, vojáci z Přáslavic, Litovle a příslušníci 75. záchranné a výcvikové základny z Olomouce.

"Do lesa u silnice vedoucí mezi Kozlovem a Potštátem unikl pravděpodobně penetrační olej, který se používá při výrobě asfaltu. Na místo jsme vyslali 31 našich vojáků, kteří mají k dispozici průzkumná vozidla, zemní stroje a nakladač," řekl mluvčí 75. záchranné a výcvikové základny František Nepšinský.

Dodal, že tmavá hmota zamořila les na ploše zhruba 10 krát 20 metrů a okolí silnice v délce 40 až 50 metrů. "Podle prvních průzkumů se látka v některých místech lesa vsákla až do dvaceticentimetrové hloubky," uvedl Nepšinský. Nikde v okolí místa ekologické havárie se podle něj zatím nepodařilo najít případný zdroj znečištění.

"Látky rozteklé na okraji lesa si všiml náhodný kolemjdoucí. Je možné, že ji buď někdo záměrně vypustil z cisterny a ujel, anebo tam z cisterny vytekla kvůli nějaké technické závadě. Po viníkovi pátrá vojenská policie," podotkl Nepšinský. V okolí ekologické havárie by podle jeho informací neměly být žádné zdroje podzemní vody, které by chemikálie mohla znečistit. "V blízkosti není ani žádný potok, pouze dešťová stoka," uvedl.