Kinský dnes u soudu řekl, že zde není kvůli restitučním nárokům, ale přijel proto, aby soud přesvědčil, že rodový majetek ze zákona nikdy neztratil a ve skutečnosti mu stále náleží.

Kinský zároveň soudu dokládal, že je české národnosti, což je pro rozhodnutí soudu určující, a popřel, že by byl národnosti rakouské.

Také přivezl dokumenty, podle kterých je argentinským občanem. Na dotaz soudu, jak je možné, že podle vyjádření argentinského velvyslanectví není zapsán v seznamu voličů, Kinský vysvětlil: "Dotaz českého soudu byl na Františka Oldřicha Kinského, ale osobu tohoto jména by nikdo na seznamu nalézt nemohl, protože má jména jsou uvedena ve španělském přepisu."

"U soudu jsem konečně mohl prokázat, že existuji, že jsem argentinským občanem a budu zvažovat účast na dalších soudních jednání v ústí nad Orlicí, Chrudimi i na severu Čech," konstatoval.

Požaduje další hektary půdy

Kinského právní zástupce Jaroslav Čapek dnes rozšířil žalobu o další dva pozemky o výměře necelých 14 hektarů, které v okolí Chocně vlastní Pozemkový fond. U soudu v Ústí nad Orlicí přitom už jednou Kinský uspěl.

Pokračování za dva měsíce

Jednání bylo nakonec odročeno na 9. prosince, neboť Pozemkový fond požádal o další důkazní listiny. Především má zájem na předložení konfiskačních výměrů, kterými nyní disponuje děčínský okresní soud. Advokát Čapek však prohlásil, že tyto výměry považuje za falzifikáty a bude požadovat ověření jejich pravosti.

"Jsem rád, že je klient se mnou u soudu. Jednak může poskytnou informace, které nemám k dispozici, a může si sám udělat obrázek o fungování českých soudů. I v tomto případě viděl, že žalované strany záměrně jednání protahují, aby měly z majetku pana Kinského co nejdéle profit," míní Čapek.

Druhé dnešní líčení probíhá v Děčíně

Také dnešní druhé jednání bylo odročeno. Děčínský okresní soud totiž vyhověl žádosti zástupce žaloby o poskytnutí lhůty na vypracování závěrečného návrhu a líčení odložil na 9. října. "To bude vyhlášen rozsudek," prohlásila soudkyně Jana Havlová.

Děčínský soud dneš řešil spor o restauraci na vrcholu Jedlové hory patřící obci Jiřetín pod Jedlovou.

Letos sedmašedesátiletý Kinský podal prostřednictvím svého právníka Jaroslava Čapka 157 žalob. Soudní cestou se chce domoci majetku v odhadované hodnotě zhruba 40 miliard korun. Asi v pěti případech již soudy rozhodly v Kinského prospěch.

O majetek přišla rodina po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je vlastnil tehdy nezletilý syn František Oldřich. Ten se nyní podle advokáta nedomáhá restituce majetku, ale potvrzení vlastnického práva k majetku.