Hlavní obsah

Dvouletý chlapec zemřel v Ústí na meningokoka

Právo, Rudolf Prchal

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ústí nad Labem
Aktualizováno

V ústecké Masarykově nemocnici zemřel v noci na čtvrtek na meningokokovou nákazu dvouletý chlapec. „Dítě z Ústí nad Labem převezla záchranná služba do nemocnice okolo půlnoci ve velmi špatném stavu a chlapec nákaze po zhruba třech hodinách podlehl,“ řekl Právu mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Článek

Chlapec byl už ve velmi vážném stavu po příjezdu záchranné služby a při transportu ho lékaři museli oživovat. „Jeho stav byl neslučitelný se životem, nemoc postoupila do stádia, kdy se už nedá nic dělat," dodal Vondra. „Průběh onemocnění je velmi rychlý, v lepším případě to může být otázka dnů, v horším několika hodin,“ konstatoval.

Loni bylo v celé České republice zaznamenáno 87 případů meningokokového onemocnění

„Pacient byl už ve stadiu rozvinutého onemocnění, šlo prakticky o smrtelné příznaky,“ potvrdil ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal. „Zajistili jsme okamžitě všechny rodinné kontakty, a devíti rodinným příslušníkům hned nasadili antibiotika. Nemělo by již žádné další nebezpečí hrozit,“ dodal hygienik.

Loni bylo v celé České republice zaznamenáno 87 případů meningokokového onemocnění, z nichž šest skončilo úmrtím pacienta. Každoročně je v ČR hlášeno kolem 100 případů invazivního meningokokového onemocnění. Ohroženi jsou hlavně kojenci, děti a mladí lidé. I přes veškerou lékařskou péči končí přibližně desetina případů úmrtím pacienta. Důležité je proto podle odborníků vyhledat lékaře včas.

Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob, například kašlem či líbáním. Nosičem meningokoků může být kdokoli. Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Onemocnění je invazivní, což znamená, že se infekce šíří velice rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí, produkují toxiny, a způsobují tak závažná poškození orgánů. Mezi typické příznaky patří horečka, nevolnost, prudké bolesti hlavy, světloplachost, tuhnutí šíje.

Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, adolescenti i dospělí. Vakcína zaručí desetiletou ochranu. Očkovací látka stojí od 750 korun do 900 korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám