První dnešní neštěstí se stalo podle mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové kolem půl osmé ráno.

"Muž se polil benzínem a zapálil u výjezdu na Jenišovice. Kolemjdoucí se ho okamžitě snažili uhasit a přivolali záchrannou službu. Policisté se spojili s jeho rodinou a budou zjišťovat, zda nenechal dopis na rozloučenou i motiv jeho jednání," popsala Novinkám Suchánková s tím, že případ zatím vyšetřují jako pokus o sebevraždu.

Muž podle ní utrpěl popáleniny třetího stupně na 95 procentech těla a záchranná služba jej odvezla na popáleninové centrum vinohradské nemocnice v Praze. "Muž má popáleny dýchací cesty a leží na jednotce intenzivní péče, kde je napojen na plicní ventilaci," sdělila Právu zástupkyně přednosty kliniky Zuzana Kapounková. Prognóza jeho zdravotního stavu je podle ní velmi nepříznivá.

Zoufale volal o pomoc

Důchodce se rozhodl skoncovat se životem asi 70 metrů od svého domu. Před činem si zřejmě vůbec nedokázal představit, jaké utrpení ho čeká.

"Utíkal ještě asi padesát metrů a volal o pomoc," řekl jeden ze svědků tragédie. "Křičel, abychom sehnali kbelík vody, hlavně vodu a rychle mu pomohli," pokračoval další starousedlík a líčil, že muž hořel na celém těle. Ačkoli se mu lidé snažili pomoci, neuhasili ho.

K jeho činu ho přitom mohl motivovat právě pražský případ. "U sebevraždy upálením si to lidé mohou vzít za své, protože to je medializované a snaží se tím napodobit něco zajímavého. Právě ta nápodoba těchto věcí táhne," domnívá se liberecký psychiatr Jan Tržický s tím, že se k sebevraždě upálením většinou odhodlají lidé, kteří mají anormální strukturu osobnosti s hysterickými rysy.

Uhořel při nehodě

O několik kilometrů dál zemřel v plamenech další člověk. Policie jej zatím nemohla identifikovat, protože ho našla mezi Záskalím a Dlouhým Mostem ve vyhořelém autě. "Ze zatím neznámých příčin vyjel řidič favoritu mimo silnici a narazil do stromu. Vůz vzplál a řidič v něm na místě uhořel," pokračovala Suchánková.

Jak uvedla lékařka z liberecké záchranné služby Pavla Adamová, na místě našla pouze zbytky ohořelého těla. Není proto možné určit ani přibližný věk mrtvého. Příčinu nehody budou zkoumat znalci.