Nevraživost mezi starousedlíky a vietnamskou komunitou je i po více jak čtyřech měsících, které uplynuly od požáru, velmi vysoká.

„V prosinci jsme v této věci obdrželi trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, které podala libušská radnice. Na základě pokynů státního zástupce jsme oznámení připojili k již probíhajícímu vyšetřování, které pražská policie sama zahájila z úřední povinnosti. Zhruba na konci března bude případ uzavřen,“ potvrdila Právu mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková.

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry požáru tržnice v Praze. VIDEO: Stream.cz

Další informace k případu ale odmítla sdělit. Jen podotkla, že v případě usvědčení konkrétní osoby hrozí viníkovi s ohledem na vysokou škodu až pět let vězení, v případě úmyslného zapálení až 15 let.

Místostarostka Libuše Jaroslava Valentová (ČSSD) v této věci uvedla, že podle ní trvá vyšetřování už poměrně dlouho. „Na zasedání našeho zastupitelstva bylo jasně řečeno, že i když jsme naše trestní oznámení podali poněkud opožděně, na druhou stranu jsme v něm uvedli celou řadu faktů, které bezprostředně po požáru nebyly nikomu známy,“ řekla Právu Valentová.

 

Že obec k dnešnímu dni neobdržela závěrečné stanovisko orgánů činných v trestním řízení, je pro mne osobně nadějí, že je tento případ řádně a důkladně šetřen a jeho výsledkem budou konkrétní závěry a také určení viníka.Místostarostka Libuše Valentová


Podle ní bylo podání trestního oznámení podpořeno peticí místních občanů, ve které lidé projevili vážné obavy o svou bezpečnost a zdraví v důsledku požáru.

„To, že obec k dnešnímu dni neobdržela závěrečné stanovisko orgánů činných v trestním řízení, je pro mne osobně nadějí, že je tento případ řádně a důkladně šetřen a jeho výsledkem budou konkrétní závěry a také určení viníka,“ dodala Valentová.

Na otázku Práva, v jakém stavu jsou v současnosti vztahy mezi Vietnamci a starousedlíky v Libuši, Valentová řekla, že snahou radnice je co nejvíce přispět k prohloubení komunikace mezi oběma tábory.

To ale nebude jednoduché. Jak totiž Právu potvrdil zdroj z libušské radnice, který si nepřál být jmenován, nevraživost mezi obyvateli Libuše na Vietnamce kvůli požáru v Sapě je stále velká. „To se týká i některých lidí tady na úřadě,“ dodal zdroj.