Dvaadvacetiletý mladík doplatil na přílišné sebevědomí. V sobotu projížděl nočním Znojmem a když viděl auto strážníků městské policie, „přátelsky“ na „kolegy“ zatroubil. Strážníci už ale věděli, že se jim v rajónu potuluje samozvaný dohlížeč na dodržování zákona a za autem se rozjeli.

Padělané povolení na modrý maják

Při kontrole našli ve Škodě Octavii neoprávněnou výbavu. Modrý policejní maják, výstražnou sirénu používanou u policie, červený zastavovací terč a pouta. Mladík měl průkaz strážníka městské policie, jenž se později ukázal padělkem. Maják a sirénu měl ve voze zdánlivě legálně.

„Měl je zapsány v technickém průkazu, jenže na základě padělaného potvrzení, že je to z důvodu zařazení do integrovaného záchranného systému,“ řekla Právu mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

K zadržení pomohla botička

Strážníci vše zdokumentovali, protože ale při noční kontrole nemohli účinněji zasáhnout a zajistit demontáž nepovolené výbavy, řidiče nakonec pustili. Jenže to už po seznámení s rádoby kolegou toužili také znojemští kriminalisté.

Řidič si asi liboval v provokování a ve čtvrtek parkoval na zakázaném místě. Policisté přivolali strážníky a ti vůz zajistili botičkou. Když mladík přivolal strážníky, ať mu botičku sundají, přijeli jsme si pro něj,“ popsala zajištění výtečníka mluvčí.


Sportovní Škoda Octavie RS se tvářila jako policejní vůz.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Servisní technik policejní výbavu odstranil

Servisní policejní specialista všechny prvky nepovolené výbavy demontoval, následně zmizí z dokladů k autu záznam o legálnosti výbavy. Mladíka mezitím vyslechli kriminalisté, kteří jej podezírají z trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny.

„V souvislosti se zajištěním vozu chceme vyzvat všechny, pokud je někdy kontrolovala podobná octavie a mají podezření o chování posádky, aby se se svým podezřením obrátili na policii,“ řekla mluvčí.

Majitel vozu není docela bezúhonný. „Muž byl pravomocně odsouzen za to, že na Jihlavsku stavěl cizince a ukládal jim pokuty, nejčastěji za rychlou jízdu,“ řekla mluvčí. O mladíkově jistotě v nepostižitelnost svědčí i skutečnost, že měl dokonce prezentaci své „policejní“ octavie na internetovém video portálu.