"Na místě jsou stále doutnající ohniska. Oheň prohořel až ke kořenům stromů. Přestože už nehoří přímé plameny, je třeba hasit doutnající kořeny a pařezy. Sbory hasičů rozhrabávají a polévají místa, která ještě žhnou. Navíc je třeba požářiště stále sledovat nejméně 24 hodin po uhašení plamenů," uvedl jihomoravských mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Škoda přesahuje milión

Požár mladého asi pětiletého jehličnatého porostu se od nedělního odpoledne rychle šířil a zasáhl přes třicet hektarů. Na jeho likvidaci se podílelo deset jednotek hasičů, speciální letadlo hasičské služby z Jihlavy a vojáci pluku civilní ochrany.

"Celkovou škodu jsme zatím vyčíslili na milión 200 tisíc korun, není ale vyloučeno, že škoda bude ještě vyšší," poznamenal Haid.

Mluvčí neupřesnil, zda je již stanovena příčina požáru a zda lze vyloučit úmyslné zavinění. "Vyšetřovatelé pracují na několika verzích. K požáru došlo v blízkosti frekventované lesní cesty a nedaleko je i bystrcké sídliště. Může jít o nedbalost, hru dětí, odhozený nedopalek cigarety, ale nevylučuje se ani úmyslné zapálení," uvedl Haid.