Jen pár týdnů poté, co dostala od Klause milost, ji totiž přistihli v ostravském Kauflandu s invalidním vozíkem, napěchovaným kradeným hovězím masem a dalšími potravinami v hodnotě přes tisíc korun.

Žena, která má kvůli těžké cukrovce amputovanou nohu, přijela k soudu na vozíku v doprovodu svých příbuzných. Přestože po svém přistižení se ke krádeži přiznala, před soudkyní prohlásila, že nic nesebrala. Na otázky přitom odpovídala jen jedním slovem - většinou ano, nebo ne.

V minulých letech byla odsouzena pětkrát - pokaždé za krádeže potravin v obchodech. Jak podmíněné tresty, tak i trest obecně prospěšných prací, se ale u ní minuly účinkem. Nakonec následovaly tři nepodmíněné tresty v délce jedenácti měsíců.

Do vězení ale nenastoupila, protože loni v srpnu se její zdravotní stav zhoršil a kvůli cukrovce žena přišla o nohu. Proto jí prezident těsně před Vánocemi vězení prominul.

O vině nejsou všichni přesvědčeni

Ženy se u soudu před novináři zastal známý romský aktivista Kumar Wishwanathan. Podle něj zboží do invalidního vozíku nastrkal hlavně přítel její dcery. „Je to paní, která se sebou nechá manipulovat a je možné, že ji někdo z blízkých zneužívá. Není sama schopna se bránit,“ řekl.

Příbuzní ale tvrdí, že žena skutečně kradla. „Dělá to pořád. Nevím, co s ní mám dělat. Požádám, aby byla zbavena svéprávnosti a převezmu trestní zodpovědnost za ní," řekl manžel Čonkové Viliam Čonka.

Jediný, kdo u soudu vypovídal jako svědek, byl detektiv z  Kauflandu. „Už když jsme je viděli, bylo něco po sedmé večer, věděli jsme, že něco bude. Jsou to známé firmy. Sledovali jsme je pomocí kamerového systému. A když vyjeli z uličky a najednou bylo ve vozíku méně zboží, než tam měli, zadrželi jsme je. Zboží měla v invalidním vozíku, seděla na několika kilogramech hovězího masa na guláš," vypověděl detektiv.

Soudkyně nakonec vyhověla žádosti právní zástupkyně o přezkoumání zdravotního stavu obžalované, a proto hlavní líčení odročila na 6. května za účelem vyhotovení psychiatrického posudku. Pokud bude žena uznána jako trestně odpovědná, hrozí jí nyní už jen nepodmíněný trest v délce do dvou let.