Policejní psovod Tomáš Zelinka byl přitom za stejnou obžalobu dvakrát odsouzen Okresním soudem v Ostravě k trestu devíti měsíců s podmíněným odkladem na jeden a půl roku. Po jeho prvním odvolání vrátil krajský soud kauzu k novému projednání - okresní soud mu vzápětí stejný trest potvrdil. Nyní je ale všechno jinak.

Nehoda bez pojištění

Čeho vlastně se měl Zelinka dopustit? Jeho kolega a dobrý kamarád Martin Uřičář havaroval 29. října 2004 se svým osobním automobilem Renault, ale neměl uzavřené havarijní pojištění.

Smlouvu s pojišťovnou uzavřel až na druhý den po nehodě a tu pak nahlásil až po několika týdnech. Díky tomu dostal neoprávněně od pojišťovny 70 tisíc korun. Jeho kolega Tomáš Zelinka mu přitom u soudu pomohl dosvědčit, že k nehodě došlo až později.

Podle svědků přitom Zelinka pomohl svému kolegovi odvážet nabourané auto do servisu - poprvé ve skutečný den nehody 29. října. U soudu přitom řekl, že v tu dobu ještě auto havarované nebylo. Soud ale tomuto tvrzení neuvěřil a Uřičářovi vyměřil trest šest měsíců podmíněně se zkušební dobou na patnáct měsíců.

Soudkyně krajského soudu v pondělí řekla, že na odsouzení Uřičáře nemělo svědectví Tomáše Zelinky žádný vliv. Navíc nelze beze vší pochybnosti říct, že Zelinka úmyslně lhal. „To, že je výpověď nevěrohodná, neznamená, že je nepravdivá,“ konstatovala soudkyně v odůvodnění verdiktu.

Policistu udala bývala přítelkyně

Na podvod přitom vyšetřovatele upozornila bývalá Uřičařova přítelkyně. „Martin Uřičař zůstal její matce dlužen nějaké peníze. Když ženy zjistily, že dostal od pojišťovny sedmdesát tisíc korun a peníze nevrací, informovaly policii, jak to s nehodou bylo," uvedl státní zástupce Alois Dlouhý. Pokud by ženy na podvod neupozornily, pravděpodobně by se na nic nepřišlo.

Tomáši Zelinkovi přitom kromě trestu hrozilo i propuštění ze služebního poměru. Jeho nadřízení mu ale důvěřovali a s případným propouštěním čekali až do pravomocného soudního verdiktu. Nyní je tedy jasné, že Zelinka u policie zůstane.