"Požár zachvátil zhruba pětiletý jehličnatý porost. Původně se rozšířil na plochu asi šesti hektarů, vzhledem k silnému větru a přeschlému terénu je však už na ploše asi 30 hektarů," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Na místě zasahují i vojáci 34. pluku civilní ochrany v Bučovicích na Vyškovsku. Budou dohlížet na to, aby se oheň v noci znovu nevznítil například z doutnajících kořenů. Na místě je sedm zásahových jednotek hasičů, kteří mají k dispozici deset cisteren. "K zásahu jsme přivolali i letadlo letecké hasičské služby z Jihlavy. Zásah komplikuje i to, že vodu je třeba dovážet ze zdrojů v okolí a je třeba i plnit nádrž letadla," popsal Haid. Likvidace požáru podle něj zřejmě potrvá až do pozdních nočních hodin.

Odhad škody zatím nebyl stanoven, ale podle předběžných prognóz dosáhne několika set tisíc korun. Příčiny ohně se budou šetřit až po jeho uhašení.

Hořel sklad

V Hrušovanech u Brna v neděli odpoledne hořel sklad také lisovaného odpadu. Kouř stoupající z areálu firmy RPO byl vidět desítky kilometry daleko. Mezi hořícím materiálem byly totiž i vysoce hořlavé černé krytiny na střech, takzvané ipy, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

V areálu bývalých obuvnických závodů se vznítila skládka lisovaného odpadu pro další výrobu stavebních desek - takzvaných tatradesek. Požár zdolávalo na 60 hasičů ze 17 jednotek s 10 cisternami. Přijeli i hasiči Českých drah. Škoda je zatím odhadnuta na asi půl milionu korun.