Oslovení odborníci tvrdí, že podobný případ nepamatují několik desítek let. Policie jej zatím šetří pro podezření spáchání trestného činu ublížení na zdraví. Případem se bude zabývat i nezávislá odborná lékařská komise.

"Při vytahování plodu ženského pohlaví z dělohy došlo k odtržení hlavičky novorozence a jeho smrti," sdělila Právu v neděli mluvčí severomoravské policejní správy Dagmar Bednarčíková. Policisté podle ní zajistili lékařské zprávy, porodopis a vyslechli ošetřujícího lékaře. Mrtvolka novorozence byla převezena do Ústavu soudního lékařství v Brně, kde bude provedena soudní pitva.

"Jednalo se o předčasný porod. Rodička, která rodila již své druhé dítě, byla ve 37. týdnu těhotenství. Začátek byl spontánní, ale když byla venku hlavička, nastaly komplikace. Tělíčko nešlo ven a nedalo se nic dělat. Dítě se dusilo a při pokusech o jeho vyproštění došlo k oddělení jeho hlavičky. Novorozeně zemřelo," řekl Právu v neděli mluvčí olomoucké Fakultní nemocnice Stanislav Kopečný: "Případ šetří police a lékařská komice sestavená mimo Fakultní nemocnici. Vyjádříme se k případu na základě jejich závěrů."

Dítě při porodu uvízlo

"Rodička je diabetička. Novorozeně bylo velké, což u žen trpících touto chorobou bývá časté. Dítě při porodu uvízlo za ramena v porodních cestách, dusilo se, a když bylo zřejmé, že mu není pomoci, snažili se jej přítomní alespoň rychle vyprostit, aby zachránili matku, které šlo v tu chvíli také o život. Při tom podle mých informací došlo k utržení hlavičky," řekl Právu v neděli zaměstnanec porodnicko-gynekologické kliniky FN v Olomouci, který si přál zůstat v anonymitě.

Na otázku, zda ví, proč porodníci nepřistoupili k porodu císařským řezem, když mohli vzhledem k velikosti plodu předpokládat komplikace, zdroj odpověděl, že i to zřejmě bude předmětem šetření nezávislé odborné lékařské komise. "Myslím si však, že důvodem byl diabetes rodičky," dodal bez bližšího vysvětlení.

Ojedinělý případ

Podle Kopečného je to, co se stalo v pátek v Olomouci, z medicínského hlediska zcela ojedinělým případem, s jakým se personál nemocnice za několik posledních několik desítek let nesetkal.

Podobně se vyjadřovali i Právem oslovení gynekologové. "Nevěřím, že by se kolegové dopustili chyby. Domnívám se, že asi došlo k tragédii, která je sice málo pravděpodobná, ale nelze ji nikdy zcela vyloučit," sdělil Právu v neděli jeden olomoucký gynekolog, který vykonává soukromou praxi.

Profesor z gynekologicko porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Zdeněk Hájek ČTK řekl, že se ve své praxi dosud nesetkal s tím, že by lékař při porodu utrhl hlavu živého dítěte. U porodu mrtvého plodu, který byl delší dobu v těle ženy, se může stát, že část plodu je odtržena, protože je již porušena rozkladnými procesy, uvedl Hájek.

Pacienti ani jejich návštěvníci, které jsme oslovili, o tragédii ještě v neděli nevěděli. "Je to hrůza. Manželku tu mám jen na vyšetření a zítra ji budou převážet jinam," poznamenal pětatřicetiletý muž z Frýdku-Místku.