Třiačtyřicetiletý Slovák se k vraždě i znásilnění chlapce z Havlíčkova Brodu přiznal. V případě odsouzení mu hrozí až doživotí. Fori uvedl, že jeho klient očekává výjimečný či mimořádný trest. Novákova situace je podle něj beznadějná, protože znalci dospěli k závěru, že jeho zařazení zpět do společnosti není možné.

"V případě, kdyby existoval trest smrti, tak věřím, že dostane trest smrti. To je můj názor," řekl právník novinářům.

Rudolf Fori, obhájce Antonína Nováka:. Rudolf Fori, obhájce Antonína Novákafoto: ČTK

"Výroky prošetříme, protože se nám nezdají v souladu s etikou advokáta a obhájce," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková. Komora podle ní pověří šetřením nezávislý kontrolní orgán, který bude Foriho kontaktovat a obstará si další možné podklady. Následně rozhodne, zda proti právníkovi zahájí kárné řízení.

Kárný senát by poté mohl advokátovi udělit napomenutí či pokutu nebo ho potrestat dočasným zákazem činnosti. Podle mluvčí nejednal Fori velmi profesionálně.

Obhájce tvrdí, že média zkreslila jeho výrok

"Může se zdát, že rezignoval na svou povinnost pomoci klientovi," řekla. Hledat polehčující okolnosti musí advokát i v případě, že s jednáním obžalovaného právně a lidsky nesouhlasí. Dodala však, že obhájcův výrok nemusí být v kontextu tak ostrý, jak ho prezentují média. Také Fori prohlásil, že jeho slova některé servery zkreslily. Uvedly, že Novákův obhájce překvapil prohlášením, že by mu udělil trest smrti, kdyby mohl.

"Já jsem to myslel úplně jinak. Nikdy jsem neřekl, že bych mu dal trest smrti. A ani bych si to nedovolil," řekl advokát. Pouze prý uvedl, že v případě jeho existence by takovýto trest jeho klientovi hrozil.

Advokátní komora nemůže Foriho z případu odvolat, podle Chaloupkové to může udělat pouze soud. Na trestní senát se může obrátit také obžalovaný a požádat o nového obhájce ex offo. Výměnou advokáta se však podle mluvčí soudní řízení opět protáhne.

Novák má totiž již druhého právníka, kvůli nemoci prvního se jednání už odročovalo. Advokát následně zažádal, aby ho soud zprostil povinnosti muže hájit. Soud mu vyhověl a přidělil Novákovi Foriho.