Mattausch, jehož znalci označili za osobu sebestřednou, hypochondrickou, schizoidní a trpící těžkou poruchou osobnosti, trest přijal, tedy na místě se vzdal odvolání. Byl také tím, kdo se coby hlavní podezřelý tři dny po činu sám vzdal policii a vše přiznal.

"Já bych se hlavně rád omluvil a prosím o odpuštění celé rodiny. Nemůžu si vysvětlit, jak jsem to mohl udělat, byla to nezvladatelná životní bouře, byl jsem na dně fyzických i psychických sil. Teď už vím, že jsem měl vyhledat odbornou pomoc. Nevím, proč jsem nezabil sebe místo ní," prohlásil pak včera ve své závěrečné řeči před trestním senátem. Jeho matka během proslovu svého syna nahlas vzlykala a také ostatní přítomní z jeho i Zuzaniny strany se občas neubránili různým emočním projevům.

Miloval jsem ji, tvrdil obžalovaný

David a Zuzana společně pracovali ve firmě Telecom alarm, která se zabývá zabezpečovacími systémy, v Komárkově ulici ve čtvrtém pražském obvodu. "Zuzana byla veselá, přátelská, trochu svérázná, z každého si dělala legraci. Byl to takový trochu drsný humor, ale rozhodně se nad nikoho nepovyšovala. V práci byla vždy spolehlivá," hodnotila dívku kamarádka i další kolegové z firmy, kde byla fakturantkou.

O Davidovi toho prý jeho spolupracovníci moc nevěděli. Pracovní hodnocení znělo: "Byl vždy snaživý, sám se neustále zdokonaloval, nebyly s ním problémy. Působil spíš vážně, uzavřeně a samotářsky."

Společně se sblížili za přesně nevyjasněných okolností někdy na podzim, zůstali spolu až do rána. Jak nicméně vyplynulo dále, pro Zuzanu, která měla stálého přítele, to znamenalo jednorázovou a uzavřenou záležitost, zatímco pro Davida nikoliv. "Já jsem ji miloval," tvrdil ještě včera obžalovaný, který se snažil svou kolegyni přimět k dalším mimopracovním kontaktům, ale ona odmítala.

Mattausch navíc začal trpět představou, že se od ní nakazil závažnou pohlavní chorobou, syfilidou nebo kapavkou. To ale znalci později vyloučili a konstatovali, že drobné příznaky byly vyvolané spíš jeho fobickými stavy.

Trest pod sazbou

Nakonec to muž, který žil vždy u rodičů, nevydržel a Zuzanu zastřelil. "Kolem sedmé hodiny ráno jsem zespoda zaslechl hysterický až bolestný výkřik a následovaly čtyři výstřely," uvedl další kolega z firmy k tomu, co se dělo ve firmě v osudné ráno. Tři ze střel zasáhly ženu do hlavy. Byla na místě mrtvá.

Soudkyně Marie Marková včera označila případ za zcela jednoznačný, co se týče viny, problémem prý spíše bylo, jaký uložit trest. "Soud zhodnotil závěr znalců, podle kterých obžalovaný jednal ve stavu snížených ovládacích schopností. Mezi další polehčující okolnosti patří i to, že se zcela doznal a dosud byl osobou bezúhonnou a netrestanou. Proto jsme se rozhodli obžalovanému trest snížit pod zákonnou trestní sazbu," konstatovala Marková.

Žalobce se odvolal

Běžná sazba za vraždu se pohybuje v rozpětí 10 až 15 let vězení. Soudkyně zdůraznila, že senát nemůže posuzovat rozsah tragédie, ale spíš společenskou nebezpečnost obžalovaného jako takového. O trestu bude nicméně ještě jednat pražský vrchní soud, neboť žalobce se na místě odvolal.

"Zdá se mi to málo. Dokud to člověka nepotká, tak to přejde v televizi nebo v rádiu a nechá to plavat, ale kohokoliv z vás se to může dotknout, ani nevíte jak," řekl Zuzanin otec novinářům po rozsudku.