Ryška zdůvodnil fakt, že Broža s Jaroslavou Trojanovou a jejich dcera Nikola dostali méně peněz tím, že měli šanci s výměnou něco udělat dříve, než tak ve skutečnosti učinili. Už v dubnu měli podezření, že Nikola, kterou do té doby vychovávali, není jejich dcera. Dítě bylo blonďaté, i když jsou oba rodiče tmavovlasí.

Trojanová navíc už v nemocnici měla podezření, že něco není v pořádku, protože podle ultrazvuku mělo její dítě vážit 3,3 kilogramu. Dítě, které ale dostala, mělo 2,6 kilogramu. Když na to upozorňovala, sestry jí řekly, že se poprvé lékaři spletli.

ČTĚTE TAKÉ: Rodiny zaměněných dětí dostanou 3,3 miliónu korun

Broža šel na testy DNA, když podle nich zjistitl, že není otcem dítěte, žádal u soudu popření otcovství. Rodina vedla spory o věrnost místo toho, aby nahlásila podezření, že dcera není jejich. To soud kritizoval.

Výměna vyšla najevo poté, kdy testy DNA podstoupila i Trojanová a ukázalo se, že dívka, kterou vychovává, není ani její. Nemocnici vše oznámili v září.

Podle soudce čas od dubna do září promarnili, mohli jednat dříve a"utrpení" by se jim i druhé rodině zkrátilo. "Neučinili žádná přiměřená opatření, a k odhalení tak došlo až druhým testem DNA v září 2007," řekl při verdiktu Ryška.

Kolik dostanou rodiny na odškodnění
Čermákovi celkem
2,1 miliónu
Jaroslava Čermáková 1 milión
Jan Čermák 800 000
Veronika Čermáková
300 000
Libor Broža s rodinou 1,2 miliónu
Libor Broža 350 000
Jaroslava Trojanová
700 000
Nikola Brožová
150 000

Druhým důvodem, proč této rodině soud přiznal nižší odškodnění, bylo i to, že Broža s Trojanovou případ více medializovali a za to, že svůj příběh zveřejnili, dostali peníze. "Situaci využili ke svému prospěchu tím, že příběh prodali," řekl Ryška.

Obviňování z nevěry a alkohol

Trojanová během soudních jednání u soudu popisovala, jak ji rodina partnera napadala a obviňovala z nevěry. Pár se málem rozešel. Nyní je jejich vztah v pořádku a podle znalců dokonce silnější než dříve.

Naopak rodina Čermákových prochází vážnou krizí. Před nějakým časem uvažovali o rozvodu. Před soudem se v pátek také dlouho probíral Čermákův vztah k alkoholu. Podle znalců řeší nadměrným pitím stres, s nímž se kvůli událostem kolem výměny dětí vyrovnává.