"Žena byla nalezena v bytě na zemi s nepatrnou tržnou ránou na hlavě. Lékař na místě nezjistil příčinu smrti. Objasnit by ji měla nařízená soudní pitva," upřesnila mluvčí.

Podle ředitele krajská záchranné služby Lukáše Kettnera byla žena v době příjezdu lékaře mrtvá asi půl hodiny až hodinu.

Otec Jakuba Hynek Blaško je armádním generálem. Podle něj je Jakubova matka další obětí slovenského pedofila Nováka. Nemyslí si ale, že by se Šimánková zabila sama, prý určitě chtěla vidět, jak soud Nováka potrestá. Ten chlapce znásilnil a zavraždil.

Jakub se ztratil 4. května, když si šel hrát ven. Tělo bylo nalezeno až za měsíc za Havlíčkovým Brodem v lese. Z jeho smrti policisté obvinili třiačtyřicetiletého Slováka Antonína Nováka, který měl kvůli svým pedofilním sklonům problémy se zákonem už ve své vlasti.

Na začátku prosince se spis s Novákovou obžalobou dostal k soudu Hradci Králové a jeho potrestání by tak už nic nemělo stát v cestě.

Zákon se změní

Případ byl natolik otřesný, že přiměl Slovensko k novelizaci trestního řádu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Michal Jurči sdělil, že v případě Novák nepochybila ani policie, ani soudy, ale že v legislativě je mezera, kterou novela zacelí.

Resort navrhnul, aby byl příkaz na dodání osoby k výkonu ochranného léčení spojen s příkazem k pátrání po této osobě. „Stát musí mít v takových případech silnější postavení. Nemůže být v nevýhodě proti pedofilům a jiným osobám, které se vyhýbají léčbě,“ dodal Jurči.