O podivných aktivitách muže dostali informaci brněnští strážníci. Proto se vydali oznámení prověřit, a měli úspěch. V historickém podzemí nalezli hned 16člennou skupinu, která nejspíš naletěla podvodnému organizátorovi těchto prohlídek. Strážníci museli podzemní návštěvníky vyvést zpět na povrch.

Podle mluvčí strážníků Denisy Kapitančikové odhalili městští policisté skupinu nic netušících návštěvníků podzemí krátce před tím, než jim organizátor začal na Zelném trhu dávat výklad. "Přitom jim dával podepisovat nějaký dokument, a jak později jednotliví účastníci přiznali, vyzval je k zaplacení dobrovolného příspěvku,“ řekla Kapitančiková.

Po chvíli se skupina přesunula k okraji náměstí a organizátor ukázal na kanálový poklop, který kryje technickou vstupní šachtu do rozsáhlého systému podzemních sklepů. Dva účastníci akce na jeho pokyn poklop otevřeli a po jednom začali sestupovat do podzemí. Strážníci vše celou dobu sledovali pomocí několika kamer kamerového systému.

"Jakmile skupina vstoupila do podzemí, byla ihned zadržena strážníky, kteří se pustili za nimi," doplnila Kapitančiková.