Podle předběžného ohledání pták zemřel pravděpodobně na otravu karbofuranem, což je nervový jed, jímž traviči nejčastěji napouštějí návnady, které ilegálně pokládají k hubení škodné zvěře, jako jsou například lišky, kuny nebo vydry. Tuto verzi by měly potvrdit výsledky pitvy a dalšího laboratorního vyšetření. Případem se už zabývá policie.

"Pták uhynul velmi rychle. To je charakteristické pro otravu. Přesnou příčinu smrti budeme znát do tří týdnů,“ řekl Právu Jiří Vlček z odboru Životního prostředí úřadu Plzeňského kraje.

Dále doplnil, že jde o letošní mládě. "Podle ornitologického kroužku se jedná o mládě vyvedené na jednom z českých hnízdišť,“ dodal Vlček.

Místo škodné se často otráví i chráněné druhy

Dostupné statistiky u vádějí, že v posledních dvou letech bylo v České republice otráveno více než deset orlů mořských, kteří jsou největšími dravci vyskytujícími se v Česku a zároveň největším evropským druhem orla s rozpětím křídel až 2,5 metru.

Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 40 let, v poslední době se podle ekologů stalo módním prostředkem v boji se škodnou.

Traviči se nezastaví před ničím

Nejčastěji zneužívány bývají široce dostupné insekticidy Furadan, jejichž účinnou látkou je právě karbofuran. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů, což vede k ochrnutí dýchacího svalstva a ke smrti udušením.

"Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit nejen škůdce zemědělských plodin, ale prakticky cokoli živého. Traviči používají jako návnadu kusy masa, vnitřnosti, uhynulou drůbež a domácí zvířata, ryby, ale i zastřelené dravé ptáky. Můžeme se setkat i s navrtanými vejci s dírkou zakápnutou voskem,“ uvedl vedoucí záchranné stanice v Plzni Karel Makoň.

Na otrávených zvířatech podle něj nejsou nápadné žádné charakteristické příznaky, u ptáků může být vodítkem typická poloha se svěšenými křídly a hlavou, s křečovitě sevřenými pařáty. Zvířata obvykle hynou náhle a v dobré tělesné kondici.

Četnost orla mořského v Evropě se odhaduje na 5000 párů. V České republice v současné době pravidelně hnízdí zhruba 30 až 35 párů.