Důvodem jsou nedávná Ďuričkova tvrzení v rozhovorech pro média o tom, že by v případě podobné situace jako osudného 9. října jednal znovu stejně. Žalobkyně se tedy obává, že by Ďuričko opět mohl proti někomu použít zbraň.

"Na základě nově zjištěných skutečností a skutečností vyplynuvších z tiskové konference uskutečněné obviněným ve vazební věznici dala státní zástupkyně návrh na rozšíření vazebních důvodů o písmeno C. Podle trestního řádu to znamená, že je důvodná obava, že bude opakovat trestnou činnost, za niž je stíhán, nebo že vykoná trestný čin, kterým hrozil,“ řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Rozhodne se v pondělí

O tomto návrhu státní zástupkyně bude v pondělí jednat Obvodní soud pro Prahu 1. Právu to ve čtvrtek potvrdil Ďuričkův advokát Jan Červenka, se kterým se podle jeho slov telefonicky spojil soudce, jež má o věci rozhodovat.

Přitom podle čtvrtečních slov předsedy tohoto soudu Libora Vávry by se právě počátkem příštího týdne mělo rozhodovat také o žádosti Ďurička o propuštění z vazby na třímiliónovou kauci. Soud v prvním pražském obvodu byl totiž tím, který Ďurička poslal 12. října za zastřelení Kočky do pankrácké věznice.

Tehdy jako důvody vazby uvedl hrozící ovlivňování svědků a možný útěk. První z těchto důvodů už přitom městský soud zrušil a Ďuričko tedy zatím ve vězení zůstává kvůli hrozícímu útěku do zahraničí.

"Opakovaně jsem se dnes telefonicky soudce ptal, zda budou o té kauci v pondělí rozhodovat, ale bylo mi řečeno, že se to jednání spojené s výslechem pana Ďurička týká čistě návrhu státního zástupce na rozšíření důvodů vazby o hrozící pokračování v trestné činnosti,“ upřesnil ve čtvrtek advokát Červenka.

Ďuričko v rozhovorech pro média včetně Práva před několika týdny uvedl, že pokud by byl v ohrožení života on či jeho rodina, jak tomu mělo být údajně při konfliktu s Kočkou, zachoval by se asi stejně jako při oné tragédii 9. října v pražském baru Monarch. Tehdy tam po domnělém fyzickém útoku ze strany Kočky vytáhl zbraň a údajného útočníka třemi ranami do hrudi zastřelil.