Hlavního aktéra dopadli kriminalisté pražské policejní správy za pomoci zásahové jednotky v červenci. Policejní rada jej následně obvinil z trestného činu podvodu, který spáchal za pomoci dvou mužů a jedné ženy, jejíž totožnost policisté dosud neznají.

35letý organizátor loni v říjnu nabídl dvěma realitním kancelářím zprostředkování prodeje lukrativních pozemků v Klánovicích. Falešní vlastníci za přítomnosti falešného právníka dokonce uzavřeli kupní smlouvu se skupinou kupujících, kteří složili do advokátní úschovy 16 miliónů korun. Peníze měly být podvodníkům vyplaceny ihned poté, co se objeví jména nových vlastníků v katastru nemovitostí.

Jedna podezřelá policii chybí

"Celý záměr by se podvodníkům nejspíše podařil, kdyby pracovnice Katastrálního úřadu v Praze nezaslala zprávu se sdělením o zápisu kupní smlouvy skutečnému vlastníku," uvedla policejní mluvčí. Ten okamžitě podvodný prodej oznámil kriminální policii, která zajistila, aby peníze nebyly nikomu vyplaceny. Hlavní iniciátor skončil ve vazbě. Jeho nevlastní osmdesátiletý otec, stejně jako jejich další společník - falešný právník, je stíhán na svobodě. Všem hrozí trest v rozmezí 5 až 12 let.

Kriminalisté ještě nevypátrali společnici těchto mužů, falešnou majitelku pozemků. Z těchto důvodů se obracejí na všechny ty, kdož by ženu na obrázku poznali, aby kontaktovali buď přímo kriminalisty na telefonním čísle se záznamníkem 974 826 762 nebo operátory na lince 158.