S rozhodnutím souhlasila i obhájkyně Šebestové. Sama střelkyně se veřejného soudního jednání nezúčastnila a požádala soud, aby rozhodl v její nepřítomnosti.

Šebestová se legálně drženou zbraní pokusila zastřelit tři zaměstnance rádia. Ve čtvrtek 15. května ráno vtrhla do studia, když si prostřílela cestu přes prosklené dveře a zahájila zběsilou palbu. Zasáhla jednoho z moderátorů do hrudníku a způsobila mu těžká zranění. Poté, co se jí v hlavni vzpříčil náboj, podařilo se ji ostatním zaměstnancům přemoci. 27letý postřelený redaktor je nyní v rehabilitačním ústavu a zřejmě bude mít následky celý život. Státní zástupkyně kvůli duševní chorobě Šebestové trestní stíhání zastavila.

Nemocná žena brala i drogy

Šebestová se policii ke střelbě přiznala. Jako důvod uvedla, že v rádiu měli mít dokumenty o jejím znásilnění v minulosti. Znalec z oboru psychiatrie uvedl, že Šebestová trpí paranoidní schizofrenií. Takto nemocný člověk může slyšet hlasy, pokyny, jeho mysl zpracovává falešné informace, které on sám považuje za správné. Nelze proto podle znalce jednoznačně říci, zda Šebestová byla v minulosti znásilněna, či to byla jen její představa.

Z psychiatrického vyšetření Šebestové vyplynulo, že před lety zneužívala drogy. Znalec ale uvedl, že nyní nelze říci, zda zneužívání drog již bylo znakem její nemoci, či zda schizofrenie u ní propukla později. Nemocná však podle znalce byla již několik let, ale okolí nemuselo její chování jako chorobu vnímat.

Šebestová byla držitelkou zbrojního průkazu. Pro jeho vydání musela mít stanovisko svého ošetřujícího lékaře. Znalec na dotaz soudu uvedl, že tento lékař nemusel kvůli nedostatku informací nemoc u Šebestové rozpoznat. Soud dnes také rozhodl o zabrání pistole, kterou Šebestová střílela.

K prognóze na její vyléčení se znalec vyjádřil neurčitě. Třetina takto nemocných prý zůstává chronicky nemocná, třetina se zlepší a třetina se vyléčí. O případném propuštění Šebestové z ústavní ochranné psychiatrické léčby musí rozhodnout opět soud.