Právu to ve čtvrtek řekl policejní vyšetřovatel s tím, že kauza byla již na konci léta odložena. Potvrdila to i šéfka státního zastupitelství v Praze 4 Blanka Valsamisová, jejíž podřízený měl Pitrův případ na starosti. Druhým dechem ale dodala, že nic není definitivní.

„Rozhodnutí našeho zastupitelství není pravomocné, protože proti němu byly podány stížnosti některými z poškozených. Těch v případu figuruje zhruba 400 a dosud několika z nich ještě nebylo naše rozhodnutí doručeno,“ řekla Právu Valsamisová.

Stížnostmi se podle ní bude muset zabývat nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze. Pokud by jim vyhovělo, stíhání Petra Pitra a spol. by tak nadále pokračovalo.

V kauze jde o vytunelování známého potravinářského řetězce Vít potraviny. Skupina pěti lidí včetně Pitra i tehdejšího majitele zkrachovalé firmy Bohumila Fialy podle obvinění pomocí různých transakcí a smluv úmyslně snížila majetek nemovitostí této společnosti z 840 miliónů korun na pouhých 45 miliónů. Měli tak poškodit věřitele, za což jim hrozilo až osm let vězení.

Jenže obvinění padlo až v dubnu 2004, tedy po pětileté promlčecí lhůtě.

„Otec se ničeho nezákonného nedopustil. Navíc skutek, o kterém se podle policie hovoří, byl v době sdělení obvinění již promlčen,“ upozorňoval na týž problém již loni v únoru v rozhovoru pro Právo sám Tomáš Pitr, který uprchl za hranice loni v červnu poté, co měl nastoupit pětiletý trest vězení za daňové delikty.